pondělí 25. ledna 2021 Miloš

Místo pláče smích. Dětskou pohotovost Fakultní nemocnice začali navštěvovat Zdravotní klauni

Rozveselit nemocné děti i jejich rodiče. Takový úkol si dávají za cíl Zdravotní klauni, kteří po republice uskuteční téměř 4000 návštěv ročně. Nově Zdravotní klauny potkáte na dětské pohotovosti Fakultní nemocnice Brno.

V brněnské fakultce docházejí Zdravotní klauni už na čtrnáct oddělení

Zdravotní klauni navštěvují děti na nejrůznějších specializovaných odděleních – například v brněnské fakultní nemocnici dokonce na čtrnácti. Od března mezi ně nově patří i dětská lékařská pohotovost, kam klauni začali chodit na žádost nemocnice. Klaunská služba na dětské pohotovosti je určena vystrašeným, akutně nemocným dětem, které přijíždějí spolu se svými stejně vystresovanými rodiči do nemocnice až navečer, protože do rána už nemůžou vydržet. 

Úleva pro sestry, rodiče a především samotné děti

Přes veškerou snahu ošetřujícího personálu na pohotovosti často nastávají chvíle dlouhého čekání, pláče a napětí. Právě tehdy hraje přítomnost klaunů velkou roli, což potvrzuje vrchní sestra ambulantní části Milada Jakl Jamborová. „Návštěvy Zdravotních klaunů se staly nedílnou součástí naší práce. Děti přicházejí s akutním onemocněním či úrazem nebo jsou přivezeny záchrannou službou, takže jsou ony i jejich rodiče pod velkým psychickým tlakem. V těchto případech to byla sestra, kdo musel situaci urovnat a zvládnout, a ještě k tomu plnit odborné výkony. Klauni tuto roli plně převzali s přehledem a profesionalitou,“ prohlásila sestra.

Zdravotní klauni zvládají i nejnáročnější momenty

Díky letité praxi na mnoha dětských odděleních, včetně onkologie, JIP, či ARO, zvládají Zdravotní klauni i ty nejnáročnější momenty. „Byla jsem svědkem mnoha situací, kdy jsem nechápala, s jakou lehkostí dokážou zaujmout i dítě s bolestmi, vysokými teplotami, zlomenou končetinou, bolestivým ouškem – odlehčit situaci a zkrátit čas v čekárnách. Vše v jedné osobě, v plném nasazení celé odpoledne,“ doplnila Milada Jakl Jamborová. 

Na lékařské pohotovosti o dětské pacienty pečuje čtyřčlenný, speciálně vyškolený klaunský tým, jehož členové se v návštěvách střídají. „Na pohotovosti se pohybujeme v čekárně, mezi vyšetřovnami, ve frontě u centrální evidence, prostě všude pouštíme čerstvý vítr do atmosféry zhutněné strachem a bolestí. Doprovodíme pacienta na vyšetření, a než se z něj vrátí, věnujeme se dalším, nově příchozím či dlouho čekajícím dětem,“ vysvětlila Zdravotní klaunka Jana Geierová. 

Foto ZDRAVOTNÍ KLAUN, o.p.s. | Zdroj s použitím TZ

Štítky zdravotní klaun, fakultní nemocnice, brno, dětská pohotovost

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.