Ve Slavkově u Brna otevřeli první průmyslovou halu na světě, která má střechu i fasádu osázenou zelení. Díky tomu se hala sama ochlazuje a společnosti Liko-s tak výrazně ušetří náklady na energie. Střechu haly přitom živí dešťová voda, fasády se zavlažují z vody odpadní. Podle vedení společnosti jde o revoluční projekt.
„Je to druhá etapa v zelené obrodě naší stavební společnosti. Před pěti lety jsme postavili experimentální energeticky nulovou administrativní budovu Liko-Noe a díky ní jsme objevili sílu, kterou mají domy postavené jako stromy," uvedl předseda představenstva firmy Libor Musil.
Stavba začala v říjnu loňského roku a přišla na 60 milionů korun. Na budově s 1423 čtverečními metry zastavěné plochy je na fasádě a střeše osazeno zelení 1693 čtverečních metrů. K zavlažování zelených ploch na fasádě slouží odpadní voda čištěná kořenovou čističkou, střecha si vystačí s dešťovkou.
„Také na okolních plochách, kde nebyl potřeba asfalt například kvůli příjezdu nákladních aut, je všude prosakovací nebo zelený povrch. Budovu doplňuje 1070 metrů zahrad," vypočítal Jakub Konečný, který stavbu haly řídil.
Zajímavostí svářecí haly je, že nemá vlastní kotelnu. Vytápění řídí dva plynové kondenzační kotle, které by jinak vytopily tři rodinné domy. V administrativní části budovy není klimatizace a chlazení v hale je šestkrát nižší, než je norma pro podobnou průmyslovou halu.
„Myslím, že je zapotřebí stavební revoluce. Tradiční postupy ve stavebnictví prohlubují klimatickou změnu a přispívají k vysušování krajiny. Je to podobné, jak když se nedávno začaly vyměňovat igelitové tašky za papírové," dodal Libor Musil.