Tři a půl metru vysoká socha Věstonické Venuše stojí od sobotního rána v brněnské Galerii Vaňkovka. Socha se však od své slavné předlohy liší v podstatném detailu – chybí jí pravé prso. Má tak ženám a dívkám připomenout, jak důležitá je prevence a samovyšetření při boji s rakovinou prsu. Instalace je součástí projektu Všechny jsme z Venuše.
Projekt Všechny jsme z Venuše je doprovázen putovní výstavou nadrozměrné sochy Věstonické venuše s chybějícím pravým prsem. „Tato netradiční nadživotní socha venuše bez jednoho prsu upoutá každého. Chceme využít toho, že Vaňkovku navštíví v průměru 40 tisíc lidí denně, a upozornit tak na kampaň k prevenci rakoviny prsu co nejvíce z nich,“ vysvětlil ředitel Galerie Vaňkovka Jan Borůvka.
Socha bude v nákupní galerii ohraničena trojúhelníkem ze žlutých pásek s nápisy a odkazy ke kampani. Zvětšenina předávala své poselství po celý březen na pražském Masarykově nádraží, odtud se pak na duben a květen přesunula do Ostravy. Brněnská Galerie Vaňkovka je tak její třetí zastávkou.
Ambasadorkou projektu je Lucie Šimková, která si ve 22 letech sama nahmatala bulku v pravém prsu, později diagnostikovanou jako zhoubný nádor. Díky samovyšetření a následné péči lékařů se jí podařilo nemoc překonat. „Rakovinou prsu onemocní v České republice každá desátá žena. A bohužel se nevyhýbá ani mladším ročníkům, sama jsem toho důkazem,“ říká Šimková.
„Nabídku stát se ambasadorkou projektu Všechny jsme z Venuše jsem bez váhání přijala. Pokud totiž pomůžeme alespoň jedné ženě, aby díky včasné indikaci prožila plnohodnotný život, má to smysl,“ dodává.