Pozůstatky člunu, které mohou být staré tisíce let, našli při těžbě štěrkopísku na řece Dyji v Břeclavi archeologové. Podle mluvčího břeclavské radnice je na dva zachovalé kusy vydlabané lodi upozornil náhodný kolemjdoucí.
„Na řece Dyji nebyl žádný podobný nález doposud zdokumentovaný. V posledních dvaceti letech se navíc podobná loď v České republice nenašla. Zdokumentovaných nálezů ručně dlabaných člunů, které pocházejí z dob od střední doby kamenné do středověku, je přitom v Česku jen několik málo desítek," uvedl archeolog z břeclavského muzea Libor Kalčík.
Třímetrový fragment lodi, na kterém je dobře vidět žebro oddělující nejspíš nákladový prostor, se našel mezi vídeňským a bratislavským mostem v Břeclavi. Teď jej čeká konzervace. Archeologové odhadují, že celé plavidlo mohlo být dlouhé i deset metrů. Přesné stáří nálezu budou odborníci určovat pomocí radiokarbonové metody a dendrochronologie.
Předběžně odhadují, že loď nebude mladší než z období středověku, může však být i mnohem starší. „Fragmenty lodi mohou klidně pocházet z doby římské nebo z raného středověku. Přesné určení doby vzniku může napomoci mimo jiné i k dotvoření obrazu o splavnosti Dyje," dodal Kalčík. Nejstarší nalezené lodi tohoto typu pocházejí podle něj z doby 6500 let před naším letopočtem.
Až vědci fragment lodi prozkoumají, mohl by se stát součástí expozice na Pohansku. Libor Kalčík předpokládá, že by se tématu života kolem řeky Dyje mohla věnovat samostatná výstava.