neděle 12. července 2020 Bořek

V centru Brna roste počet nových bytů. Ceny nestoupají, trh se uklidňuje

Trh s nemovitostmi se v Brně pomalu začíná uklidňovat, ukázaly to statistiky za první čtvrtletí roku 2019. Průměrná cena všech volných bytů se pohybuje kolem 76,5 tisíce za metr čtvereční. Nejnovější byty v nabídce jsou převážně jednopokojové a dvoupokojové, o které je stále největší zájem. Prodeje vzrůstají především díky nově dokončeným projektům, ve kterých se průměrný byt o velikosti 55,6 metru čtverečního prodával za rovné čtyři miliony, vyplývá z analýzy společnosti Trikaya.

byty začínají být dostupné i v centru města

Jen během prvních třech měsíců letošního roku se do nabídky brněnských novostaveb dostalo přes 350 nových bytů. Brňané tak díky tomu mohou od začátku dubna vybírat z celkem tisíce dostupných bytů. „Dobrá zpráva je, že více než polovina nových bytů, které se v letošním roce začaly prodávat, je v centru města. Hodně se teď investuje do kompletních rekonstrukcí starých domů, do výstavby ve volných prolukách nebo se dělají nástavby na původních bytových domech. Některé zanedbané lokality uvnitř města tak dostávají novou tvář a byty se zde opět stávají lukrativním místem k životu,“ prohlásil ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Jednopokoják za tři miliony, dvoupokojový za čtyři a čtvrt

Také dispoziční skladba bytů začíná odpovídat poptávce. Nabídku aktuálně z 80 % tvoří byty jednopokojové a dvoupokojové, což jsou dispozice, o které je momentálně největší zájem. Na jednopokojový byt zájemci potřebují v průměru necelé tři miliony korun. Za pokoj navíc si pak musí milion a čtvrt připlatit.

Nové byty z nabídky rychle mizí, v současnosti už je jich přibližně 40 % zarezervovaných. Delší dobu v nabídce zůstávají byty se třemi pokoji, jejichž cena se pohybuje kolem šesti milionů. Velké, luxusní byty s plochou přes sto metrů jsou pak investicí za téměř devět a půl milionu.


Průměrné ceny bytů v nabídce k dubnu 2019 dle dispozic


„Důvodem takto výrazné převahy malých bytů je omezující územní plán. Ten v některých lokalitách neumožňuje čistě bytovou výstavbu, a byty se tam proto kombinují s ateliéry, což jsou prostory, které nelze zkolaudovat jako byt, protože nesplňují některou z norem. Například hlukové limity nebo normu oslunění. Zároveň se nedávno dostaly do prodeje i projekty, které nabízí jenom ateliéry,“ vysvětluje Alexej Veselý.

Ateliéry jako řešení? Ne zrovna ideální, říká odborník

Před stavbou ateliérů však částečně varuje předseda Asociaci brněnských architektů a stavitelů Marek Vinter. „Výstavba ateliérů je kompromis a nouzové řešení, které nepřináší užitek ani jedné straně. Kupujícím i prodávajícím nese koupě takové nemovitosti zvýšenou daňovou zátěž a pro město je důsledkem tohoto trendu snižování počtu trvale žijících obyvatel, kteří si v nebytové jednotce trvalé bydliště jednoduše nahlásit nemohou," vysvětlil Vinter.

Výstavba tohoto typu bydlení je podle Vintera pouze částečným řešením v době bytové krize. „Neměli bychom jej ale brát za řešení konečné. V zájmu rozvoje města je především podpora plnohodnotných forem bydlení a nových rezidenčních projektů," dodal Vinter.

Trh si na vyšší ceny nemovitostí pomalu zvyká

Prodeje bytů se oproti loňskému roku v prvním čtvrtletí výrazně zvýšily, a to dokonce trojnásobně. Tento výrazný nárůst způsobilo mimo jiné také dokončení kupních smluv u rezervovaných bytů. Nového majitele našlo od ledna do března celkem 293 bytů, z nichž se převážná většina nacházela v městských částech Brno-střed, Bystrc, Královo Pole a Židenice. Největší zájem byl o byty dvoupokojové, kterých se prodalo kolem stovky. Tato dispozice totiž zájemce vyšla cenově nejvýhodněji. Za metr čtvereční zaplatili 68 tisíc korun, což bylo o dva tisíce méně než za metr v třípokojovém bytě, a dokonce o pět tisíc méně než v bytě jednopokojovém.


Průměrné ceny prodaných bytů k dubnu 2019 dle dispozic


Byty už příliš nezdražují, trh se klidní

Podle Veselého v současné době už byty příliš nezdražují, trh s nemovitostmi se zklidňuje a poptávka se přizpůsobuje růstu cen v uplynulých obdobích. Přestože se zpřísnily podmínky hypotečního financování, začínají se opět prodávat i větší, dražší byty. Kupříkladu bytů se třemi pokoji se letos prodalo zatím téměř stejně jako jednopokojových, a to kolem osmdesáti,“ uvedl Veselý. Za průměrný prodaný byt o velikosti 55,6 metru čtverečního lidé zaplatili přesně čtyři miliony korun.

Foto pixabay.com

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.