Více než stovka policistů se rozhodla darovat život a rozšířit registr dárců kostní dřeně

Autoři | Foto PČR

Chvályhodné gesto se rozhodla udělat víc než stovka mladých začínajících jihomoravských policistů. V rámci akce Na dřeň s PČR se mladí kadeti přihlásili jako dobrovolní dárci kostní dřeně. V budoucnu tak může jejich rozhodnutí změnit životy mnoha lidem.

Policie projekt Na dřeň uskutečnila druhý rok po sobě. V loňském roce se po splnění podmínek a nutném odebrání vzorků v podobě bukálních stěrů do registru zapsala téměř stovka mladých policistů.

V akci jihomoravští policisté pokračují i v letošním roce. Na čtvrtečním zahájení policistům poděkoval za vysokou míru solidarity krajský ředitel Leoš Tržil. 

Kostní dřeň může darovat (téměř) každý

Stát se dárcem kostní dřeně může v Česku spousta lidí. Registrovaný potenciální dárce by měl být obecně zdravý člověk, který v minulosti neprodělal žádné závažné onemocnění a neužívá dlouhodobě žádné léky.

Podmínky pro dárcovství dřeně jsou podobné jako u dárců krve, svým způsobem dokonce i trochu mírnější – to proto, že na rozdíl od dárců krve bývá dárce kostní dřeně často jediný člověk na světě, který může těžce nemocného natrvalo zachránit. 

Pro členství v registru tak bývají akceptování například i lidé s lehkou formou alergie, lidé po prodělání infekční žloutenky typu A, pokud nezanechala následky nebo i dárci s lehčí formou chudokrevnosti. Více informací o možnostech darování kostní dřeně najdete na webových stránkách českého registru dárců.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kostní dřeň, dárci, registr, pčr, policisté, Česko

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.