čtvrtek 21. listopadu 2019 Albert

Brno by mělo podle plánu do roku 2050 téměř zdvojnásobit počet obyvatel města

V následujících 30 letech by měl podle plánů města počet obyvatel Brna vzrůst až na 600.000, tedy zhruba o polovinu. Přitom za 100 let, kdy existuje takzvané Velké Brno, vzrostl počet z tehdejších 237.000 na dnešních zhruba 380.000. Budoucí růst vyplývá z rozvojové strategie, kterou nechalo zpracovat předchozí vedení města a na níž se postupně pracuje. Město má být sice lidnatější, ale má se měnit tak, aby v něm lidé díky dobré a rostoucí kvalitě života zůstávali, vyplývá z dokumentu nazvaného Strategie Brno 2050.

Úřední počet obyvatel nevypovídá o skutečném množství lidí ve městě. Velkou část roku v něm žijí desetitisíce studentů, denní dojížďka za prací a studiem se odhaduje na 100.000. Podle odhadů za loňský rok se tak ve všední den pohybuje ve městě až 540.000 lidí.

Separatisté z Heršpic se uklidnili

Současné území města je neměnné od roku 1980, kdy se připojil do té doby samostatný Útěchov. Nyní se o rozšíření hranic města neuvažuje, přestože se občas objeví ojedinělé hlasy, příkladem je úvaha o připojení Ostopovic. Naopak prozatím ustaly separatistické tendence Dolních Heršpic a Přízřenic, které v minulosti kvůli plánované velké výstavbě uvažovaly o odtržení.

Brno má nyní řadu menších rozvojových lokalit, včetně několika velkých, které mohou pojmout tisíce obyvatel. Jde o sídliště Kaménky v Černovicích, o území v Líšni kolem zarostlé tramvajové trati, s jejíž obnovou se počítá, o velký brownfield nazývaný Nová Zbrojovka či o tzv. jižní centrum, což je oblast mezi hlavním a dolním nádražím.

Nová významná výstavba se plánuje v Novém Lískovci, na sídlišti Kamechy nebo v Chrlicích

V budoucnu by mělo prodělat zásadní proměnu v souvislosti s přesunem nádraží a přestavbou železničního uzlu. S větší bytovou výstavbou se počítá například také v Novém Lískovci, stále se rozrůstá sídliště Kamechy, developerské plány jsou v Chrlicích a na některých místech kolem Svratky a Svitavy, kde dosud není možné stavět kvůli neexistujícím protipovodňovým opatřením. Město chce také řešit problém s dostupností bydlení. Chce si udržet podíl 15 procent obecních bytů na trhu.

Strategie rozvoje pojímá proměnu města v různých odvětvích. Nadále má Brno zůstat univerzitním centrem, kde se daří vědě a výzkumu, a do města mají dál přicházet talentovaní lidé z celého světa. Z ekologického hlediska strategie reflektuje moderní trendy, město má mít čistší ovzduší a adaptovat se na klimatickou změnu.

Strategii podle plánu naplňuje i současné pozměněné vedení města. „Je možné, že dojde k některým změnám. Musí se ale projednat a následně schválit garant či garanti každé ze strategických hodnot a posléze i takzvaný městský ekosystém. Od začátku se snažíme, aby dokument nebyl vnímáný pouze jako strategie úřadu, ale celého města a jeho různých organizací i široké veřejnosti. Většina náplně navíc primárně nezávisí na konání magistrátu," uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Štítky brno, počet obyvatel, obyvatelé, strategie 2050

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.