Vědci z Brna chtějí zkoumat každodenní život ve školních lavicích za dob socialismu

Autoři | Foto ilustrační foto, Filmová studia Barrandov/Bota jménem Melichar | Zdroj s použitím TZ MENDELU

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se budou zabývat každodenním životem středních odborných škol v socialistickém Československu. Chtějí promluvit s desítkami bývalých učitelů, bádat budou i v archivech. Tříletý projekt podpořila Grantová agentura České republiky. Podle vedoucího projektu Michala Šimáně z Institutu celoživotního vzdělávání MENDELU tématu nebyla od sametové revoluce, tedy téměř 30 let, v podstatě věnována žádná pozornost.

O životě v lavicích i za katedrou

Vědci chtějí získat data nejen o fungování škol, ale i o životě a práci samotných učitelů. „Hlavním cílem je prozkoumat a popsat každodenní život střední odborné školy v období socialistického Československa, protože pamětníci z této doby pomalu mizí. Pamětníků z řad učitelů středních odborných škol se budeme ptát nejen na fungování střední odborné školy, ale i na jejich tehdejší život a práci," uvedl Šimáně.

Obdobný výzkum zcela chybí

Podle vědců je zřejmé, že výchova a vzdělávání bylo v socialistickém Československu pod důsledným dohledem vládnoucího režimu a mělo sloužit k naplňování režimních cílů. „O tom, jakým způsobem bylo školství v této době formováno, jakým způsobem učitelé naplňovali režimní požadavky, ovšem téměř třicet let od sametové revoluce mnoho nevíme. Systematický historicko-pedagogický výzkum tohoto období u nás totiž v podstatě neexistuje," uvedl Šimáně, který se dějinám pedagogiky a školství 19. a 20. století věnuje dlouhodobě.

Obdobný projekt odhalil překvapivá zjištění

V minulosti se podílel na řešení podobně zaměřeného projektu orientovaného na každodenní život základních škol v období normalizace pohledem učitelů. Z výsledků jej překvapila zejména důsledná snaha o ateizaci společnosti, v níž měli právě učitelé sehrávat důležitou roli. Zaměření na střední odborné školy nyní Šimáně zvolil vzhledem k orientaci Institutu celoživotního vzdělávání MENDELU.

Výzkum vědci koncentrují na školy v bývalém Jihomoravském kraji, který byl za socialistického Československa větší než dnes a patřily do něj i některá města z dnešní Vysočiny, Olomouckého a Zlínského kraje. Vědci chtějí mluvit s několika desítkami učitelů, s některými i vícekrát.  „Rozhovory navíc budeme chtít kombinovat i s archivním výzkumem. Respondenty oslovujeme na základě našich kontaktů se současnými pracovníky SOŠ, přes známé a v neposlední řadě metodou sněhové koule, kdy nám respondenti sami doporučují další případné respondenty. Oslovujeme také naše studenty univerzity třetího věku," uvedl Šimáně.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky výzkum, socialismus, školství, školy, projekt, Mendelova univerzita v Brně, střední odborná škola, Komunistické Československo, Brno, Sametová revoluce, Grantová agentura České republiky

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.