čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Výstava Muchovy epopeje v Brně skončila. Veledílo se stěhuje zpátky do Prahy

Výstava části veledíla Alfonse Muchy v Brně skončila. Na expozici s názvem Alfons Mucha: Dva světy se přišlo od května do konce uplynulého roku podívat přes 75 tisíc lidí. Dílo nyní poputuje z brněnského výstaviště zpátky do depozitáře Galerie hlavního města Prahy.

Výstava byla v Brně k vidění od května do konce roku 2018. Zvláště v posledních dnech roku byl nápor návštěvníků obrovský. Organizátoři se proto rozhodli zvýšit denní kapacitu návštěvníku, přesto bylo pořád vyprodáno.

Výstava zaujala turisty z celého světa. Podle mluvčího veletrhů Jiřího Smetany si Muchu nenechali ujít především návštěvníci z Japonska či Jižní Koreje, kde je Mucha velmi oblíbený.

Kdy a kde bude další možnost spatřit Epopej, zatím není jasné. Muchovo dílo bylo dříve trvale vystaveno na zámku v Moravském Krumlově. V roce 2011 ho však převezli do Prahy. O vlastnictví části sbírky pláten se s Prahou dlouhodobě soudí vnuk slavného malíře John Mucha. Ten se již v minulosti nechal několikrát slyšet, že spory o vlastnictví ukončí ve chvíli, kdy nechá Praha pro veledílo postavit adekvátní výstavní budovu.

ČTĚTE TAKÉ: Zámek v Moravském Krumlově se dočká rekonstrukce za 120 milionů, vznikne zde Muchovo centrum 

V červnu letošníhi roku pak pražští radní schválili záměr umístit cyklus 20 pláten do nově postavené přístavby Lapidária Národního muzea na pražském Výstavišti. Ve hře je však i částečně návrat do Moravského Krumlova, které v minulém roce dosáhlo na dotaci a opraví za 120 milionů zdejší zámek, kde býval Mucha původně vystaven. Součástí rekonstrukce má být i vytvoření Muchova centra.

Foto Martin Šeda

Štítky muchova epopej, výstava, brno, dva světy, výstaviště, ukončení

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.