Slevu 22% na nákup zboží či služeb dostane v pátek 12. října každá žena ve vybraných podnicích v Brně. Akce Den za rovné příjmy poukazuje na fenomén nerovných platů v Česku. Ženy se u nás stále potýkají s nerovností v odměňování za svou práci. Ta se již několik let pohybuje nad hranicí 22 procent.
„Tento rok chceme na příjmovou nerovnost upozornit v den, kdy ženy přestávají symbolicky vydělávat a po zbytek roku pracují zadarmo. Ten den nastane právě 12. října 2018.,” uvádí organizace Nesehnutí, která ve spolupráci s více jak 40 podniky po celé republice nabízí v tento den ženám symbolickou slevu 22 procent na nejrůznější produkty.
Které brněnské podniky se do akce zapojily? Prohlédněte si na mapě zde.
Organizátoři z platformy Buďme fér, kteří na projektu pracují, chtějí také upozornit na fakt, že ženy vedle své placené práce mnohem častěji než muži pečují o děti a starší lidi v rodině. Proto častěji přistupují na částečné úvazky, úvazky na dobu určitou nebo vykonávají méně kvalifikované a hůře placené práce. Rovněž v zaměstnání jako je zdravotnictví, školství či sociální služby, jsou typické nízké mzdy, i když jsou tyto činnosti pro společnost nezastupitelné.
„Na nerovnost v odměňování každoročně upozorňujeme veřejnými akcemi v českých městech. Smyslem Dne za rovné příjmy je upozorňovat na průměrný 22% rozdíl v odměňování žen a mužů prostřednictvím informačních stánků s materiály k tématu a symbolické slevy 22%, kterou zapojené podniky nabízejí v daný den na vybraný produkt všem ženám," informuje Buďme fér na svých stránkách.
„Chceme tak dát ženám možnost vyzkoušet si alespoň na jeden den v roce, jaké by to bylo, kdyby měly stejnou kupní sílu, jakou mají muži po celý rok," stojí na webu iniciativy.
Součástí akce je také komunikace s veřejností, zaměstnavateli a zaměstnavatelkami o dopadech nerovného odměňování. Mezi ně patří například to, že ženy jsou ve stáří či jako samoživitelky více než muži ohroženy chudobou.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám