New York Times, The Guardian a nyní i Independent. Krom milionů čtenářů po celém světě mají tato slavná média ještě dalšího společného jmenovatele: Brno. Krásy a především úroveň služeb moravské metropole naposledy v článku "Forget Prague - here´s why you should visit Brno" vyzdvihl právě britský Independent.
Článek od autorky Shelley Rubenstein označuje hned v úvodu Brno jako okouzlující místo k navštívení. Mluví přitom obdobně jako její kolegové z New York Times či Guardianu: Brno je vítanou alternativou k turisticky přeplněné Praze. Navíc se stále rostoucí úrovní gastronomie a kultury.
Ohledně kultury přitom Rubenstein zmiňuje historickou epizodu z 18. století, kdy v Brně jako jedenáctiletý vystoupil Wolfgang Amadeus Mozart. Zároveň však dodává, že vedle kultury je Brno známo jako "moravský Manchester", a to díky odkazu textilního průmyslu, který dříve významně formoval podobu Brna.
V textu autorka vyzdvihuje skutečnost, že historické centrum je jako dělané na procházky, při kterých se mísí pohled na historickou a moderní architekturu. Zmiňuje i dominantu náměstí Svobody, kterou (možná trochu eufemisticky) přirovnává k šestimetrové kulce (ve smyslu nábojnice), neopomíjí přitom zajímavost netradičního brněnského poledne a jeho historický kontext z dob Třicetileté války.
Autorka dále doporučuje návštěvu kostnice pod kostelem sv. Jakuba, kde leží ostatky 50 tisíc zemřelých, a samozřejmě hradu Špilberk. Následuje výčet nejzajímavějších hotelů, ve kterých je možné se ubytovat, včetně Barceló, Hotelu Grandezza na Zelňáku nebo hostelu Mitte.
Stejně jako u článků New York Times a Guardianu (a ostatně i průvodce Gourmet Brno), z barů nejvíce zaujme Super Panda Circus, Bar, který neexistuje, 4pokoje, Výčep na stojáka nebo Pivárium Zelená kočka. Autorka navíc vyzdvihuje i kavárnu Skog, pivnici Pivní burza nebo bistro a bar Atelier. Pivo na cestu domů pak doporučuje vybrat v Pivotéce U Modrého lva a vynikající moravské víno v Petit Cru.
Super Panda Circus, zdroj: FB/Super Panda Circus
Na závěr pak Rubenstein neopomene zmínit nejvýznamnější architektonickou památku Brna - vilu Tugendhat, ověnčenou mnoha superlativy a zařazenou mezi památky světového dědictví UNESCO.
Na úplný závěr přichází tip od místních - pokud návštěvník neměl to štěstí a nechytl si v brněnské poledne kuličku z orloje, měl by přijet na úžasné vánoční trhy, kdy je orloj štědřejší a mezi jedenáctou ranní a večerní vydává kuličky co hodinu.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám