Veřejnosti se před víkendem otevřelo jedno z nejstarších dochovaných míst bývalého cisterciáckého kláštera a zároveň architektonicky naprosto jedinečný prostor. Řeč je o klenotnici v Augustiniánském opatsví, která si stane součástí stálé prohlídkové trasy. Do konce víkendu ji návštěvníci můžou navštívit zdarma.
Nebývalou událostí v pátek odstartoval festival Mendel je… vědec. V Augustiniánském opatství, kde Mendel prožil část svého života, veřejnost poprvé nahlédla do gotické klenotnice. Unikátní prostor takřka nemá v České republice konkurenci, podobná místa jsou jen dvě – v bazilice sv. Prokopa v Třebíči a v kapli kláštera ve Zlaté koruně.
Klenotnice patří k nejstarším dochovaným místům Augustiniánského opatství. Byla součástí bývalého cisterciáckého kláštera. Restaurátoři při její opravě odkryli stopy po požáru, nejspíše z roku 1605. V místnosti s čtvercovým půdorysem a osmidílnou žebrovou klenbou také na stěnách objevili kresby s motivy věží.
Po zpřístupnění bude klenotnice součástí prohlídkové trasy Muzea starobrněnského opatství. Lidé si díky tomu prohlédnou to nejvzácnější ze sbírek brněnských augustiniánů, například korunovační soubor opata Matouše Pertschera. Na tuto prohlídku se během víkendu nebude platit vstupné.
Otevření klenotnice byla jednou z akcí festivalu Mendel je… vědec. Ten se věnuje slavnému objeviteli, který působil v Brně. Festival končí dnešním dnem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.