Brněnští radní v úterý rozhodli o tom, že nařídí všem ředitelům příspěvkových organizací, zvláště pak škol či nemocnic, aby ve svých areálech nahradili používání jedovatého glyfosátu jinými technologiemi údržby veřejných prostranství. Zákaz se bude týkat i městských společností a následně i městských částí. Cílem je do dvou let snížit používání glyfosátu na nulu.
Chemická látka glyfosát je obsažena v přípravcích na odstraňování plevele. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny ji ve své zprávě z roku 2015 označila za „pravděpodobně karcinogenní pro člověka“. Pokud se glyfosát dostane do kontaktu s lidskou pokožkou, může být nebezpečný, a to zejména pro děti a těhotné ženy. Glyfosát se přitom stále používá při údržbě veřejných prostranství, chodníků a komunikací.
K užívání glyfosátu již existují bezpečné alternativy, například mechanické, tj. ruční odstranění, sekačky, rotační kartáče a brány, termické metody suché, tj. plamen, horký vzduch, infračervené záření, termické metody mokré, tj. horká voda, horká pára, horká pěna a kombinace těchto metod.
„Používání glyfosátu na veřejných prostranstvích představuje pro Brňany zdravotní riziko. Proto jej Veřejná zeleň města Brna nebo Správa hřbitovů již nepoužívají a plevel likvidují mechanicky nebo za použití horké páry,“ vysvětlil náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander. Stejným způsobem postupuje na většině svého území také městská část Brno-střed. „Nyní jde o to, aby se bez těchto jedovatých postřiků obešli také další správci travnatých ploch a chodníků ve městě, jde přece o zdraví nás všech,“ dodal.
V Německu či Rakousku se k vyloučení glyfosátu z postupů při údržbě ulic přihlásily již desítky měst, jako například Norimberk nebo Stuttgart. Rezoluci k zákazu glyfosátu do roku 2022 přijal loni i Evropský parlament.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.