Vyčistit brněnské ulice od velmi nebezpečných použitých injekčních stříkaček. Takový byl cíl přibližně dvaceti brněnských strážníků, kteří vzali v úterý 17. dubna do rukou pinzety a boxy na infekční odpad a zamířili do brněnských ulic. Do celostátní Akce Jehla se zapojilo 470 strážníků napříč republikou.
Akci Jehla iniciovali poprvé pražští a brněnští strážníci v roce 2015 a každým rokem se přidává více měst. Letos vyrazilo v Brně do ulic zhruba dvacet strážníků, po celé republice dohromady 470 strážníků a 40 asistentů prevence kriminality.
„Nakonec se meziměstské akce Jehla zúčastnilo celkem 39 městských a obecních policií z celé ČR, což je od roku 2015, kdy se opatření poprvé souběžně konalo v Brně a Praze, rekordní počet," uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. „Sběrem injekčních stříkaček předchází strážníci infekcím a poraněním, chrání dobrovolníky, kteří uklízí veřejná prostranství a reagují tak i na rostoucí počet odhozených aplikačních pomůcek," dodal Ghanem.
ČTĚTE TAKÉ: Brno má jednu z nejvyšších koncentrací pervitinu na obyvatele v Evropě
Strážníci v úterý posbírali po celém Brně přesně 137 injekčních stříkaček. Suverénně nejvíce - zhruba jednu čtvrtinu - jich piřtom našli na Tkalcovské ulici. V nelichotivém žebříčku následují ulice Plynárenská (18 stříkaček) a Podnásepní (14 stříkaček).
V minulém roce museli strážníci nejčastěji sbírat jehly v Husovické ulici, celkem jich tam objevili 180. Při úterní akci Jehla zde strážníci odstranili "pouze" dvě aplikační pomůcky. Za celý loňský rok pak následuje Svitavská ulice se 164 jehlami a Svitavské nábřeží, kde se nacházelo 104 injekčních stříkaček.
Vývoj počtu pohozených stříkaček není dlouhodobě příznivý a strážníky znepokojuje. V uplynulém roce jich hlídky městské policie nalezly a odklidily 2557, přesně o dvě stě více než v roce 2016. Ještě o rok dříve sesbíraly 2190 volně ležících aplikačních pomůcek.
„Mírný nárůst je v posledních letech bohužel setrvalý. Městská policie nemůže podle zákona drogovou problematiku prošetřovat, a tak alespoň injekční stříkačky celý rok sbíráme a velmi úzce spolupracujeme se specializovanými útvary Celní správy a Policie České republiky, kterým pravidelně předáváme veškerá svá zjištění v této oblasti. Rovněž jim průběžně poskytujeme detailní statistiku výskytu jehel, která přispívá k mapování tohoto vážného problému,“ shrnul Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů městské policie.
Hlídky městské policie kontrolují okolí brněnských řek, málo frekventované uličky u firemních areálů, dlehlé výklenky a zákoutí, ale i lokality, jež jsou zpravidla bezproblémové. Zaměřují se tedy i na parky a odpočinkové zóny, a ryze z preventivních důvodů i na dětská hřiště a pískoviště. Tam se však navzdory obavám rodičů jehly naštěstí téměř nikdy nevyskytují.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.