pondělí 4. července 2022 Prokop

Prezidentský kandidát Zeman adoptoval pár rosomáků

Miloš Zeman adoptoval v pondělí v brněnské zoologické zahradě pár rosomáků. Kandidát na prezidenta přijel na jižní Moravu propagovat nejen svou vlastní kandidaturu na Hrad, ale i podporovat krajskou kandidátku Strany práv občanů - Zemanovci.

Spolu se Zemanem se příznivcům v brněnské zoo ukázali i stranický kandidát do Senátu za Břeclavsko Radim Uzel a bývalý poslanec Miloš Melčák.

„Za své erbovní zvíře jsem označil jezevce, toho však v Brně nechovají. Vysvětlili mi ale, že rosomák je jeho nejbližším druhovým příbuzným,“ žertoval Zeman. Dodal ještě, že jezevec je spíše lenoch a celou zimu prospí v noře. „Hrozilo by pak, že bych mohl po jeho vzoru prospat prezidentskou kampaň,“ usmíval se bývalý předseda sociální demokracie.

Rosomák, jehož Zeman adoptoval a asistoval i jeho polednímu krmení, je velká lasicovitá šelma. Říká se mu také hyena severu, protože s obrovskou silou drtí kosti, se kterými si v Rusku, Grónsku nebo severní Americe neporadí ani zuby vlků. Měří až metr, v kohoutku dosahuje výšky až 50 centimetrů a váží i dvaatřicet kilogramů.

Přes neohrabaný vzhled výborně šplhá, plave a typickými poskoky vytrvale běhá. Za den zdolá až 70 km, a to i v zimě. Nemá stálé obydlí, příležitostně se ukrývá v jeskyních, pod vývraty nebo v norách v půdě či ve sněhu. Jediným přirozeným nepřítelem rosomáka je vlk, oba druhy se při výskytu vzájemně vylučují. U rosomáků se projevuje i kanibalismus.

Napsal Jiří Nováček, Mediafax
Foto: Zefram, Wikipedia

Štítky Miloš Zema, zoo, prezidentský kandidát, rosomák

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.