Očekávaná změna na brněnském magistrátu se projeví také v kultuře. Pravděpodobná koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených chce podle zveřejněné dohody zpracovat novou dlouhodobou koncepci s jasnými prioritami, posílit financování nezávislé kultury a pokročit s projektem
Janáčkova kulturního centra. Vyhlásí výběrové řízení na šéfa magistrátního odboru kultury. Změny zřejmě čekají také Turistické a informační centrum.
Kulturu dostane jako náměstek primátora na starost aktivista Matěj Hollan, lídr Žít Brno. "Je to člověk, který se v kultuře pohyboval, má o ní dobré informace," řekla Petra Havlíková ze sdružení Brno kulturní. Hollan je aktivní hudebník, vzděláním muzikolog. Zda agendu zvládne, ukáže až čas - může pro něj být obtížné odpoutat se od neziskové sféry, ze které přichází, uvedl Stanislav Michalík (ODS), jenž čtyři roky předsedal kulturní komisi a podílel se na dialogu s nezávislou scénou a tvorbě grantového systému.
Kultura patří k hlavním položkám rozpočtu Brna. Město na ni letos vynakládá téměř 850 milionů korun, přičemž celkové výdaje jsou 11,7 miliardy korun. Asi půl miliardy spolyká provoz divadel, částky kolem 50 milionů míří na hudební činnost, knihovny a muzea s galeriemi. V posledních letech většina institucí musela šetřit.
Priority v kultuře již nová koalice zmínila v dohodě o spolupráci. Strany chtějí hledat způsob financování Janáčkova kulturního centra a dokončit projekt aspoň do stadia stavebního povolení. Podle Hollana vše začne prověrkou toho, jak daleko je aktuální projekt stavby mezi Veselou a Besední ulicí a zda je provoz koncertního sálu udržitelný. Hollan ale nevylučuje ani umístění centra v jiné lokalitě.
Dalším cílem je zpracování dlouhodobé koncepce rozvoje kultury. "Musí být jasně stanoveno, co město považuje za nejdůležitější, na co dá nejvíce peněz a čím se bude chlubit," řekl Hollan. Podle Michalíka by stačilo pouze aktualizovat současné dokumenty. Nová koalice by si podle něj měla dobře promyslet všechny chystané kroky, aby nezhatila dosud vykonanou práci.
Zpracování nové koncepce podporuje sdružení Brno kulturní, které před volbami dalo kandidátům k podpisu Několikero brněnské kultury se sedmi programovými body. Podpis připojili lídři ANO, Žít Brno i Strany zelených, lidovci se ztotožnili s většinou bodů. Několikero zahrnuje důvěryhodná výběrová řízení na šéfy příspěvkových organizací, zachování koordinační skupiny pro kulturu, podporu kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury v roce 2028 a vytvoření kreativního centra v bývalé káznici na Cejlu.
Stěžejním bodem je lepší financování nezávislé kultury. Letos město na nezávislé projekty dává asi 13 milionů korun. Podle Hollana i podle Havlíkové je to málo. Několikero počítá se zvýšením na 30 milionů korun. "Je nám ale jasné, že to nemůže být najednou," řekla Havlíková. Nová koalice zatím neví, kde peníze vezme. Nejprve je prý nutné vyhodnotit potřeby a finanční kondici příspěvkových organizací, uvedl Hollan. Dosud jako občan neměl ke všem informacím o hospodaření přístup. Michalík se domnívá, že 30 milionů není reálná suma, nezávislá kultura by podle něj mohla dostávat 15 až 20 milionů.
Změny nejspíš čekají Turistické informační centrum města Brna, které má ve své náplni péči o cestovní ruch ve městě, ale stará se také o několik galerií, kino Art a pořádá koncerty i festivaly. Zejména Žít Brno před volbami ostře kritizovalo práci centra, a hlavně jeho šéfku Petru Kačírkovou. Hollan potvrdil, že počítá s vyhlášením výběrového řízením na její místo.
Zdroj: ČTK
Foto: wikipedia.org, Norbert Aepli
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.