Rekordně nízká důvěra v politiky a v politiku jako celek začíná být nebezpečná pro stát. Co mohou politici udělat, aby jim a systému lidé zase začali věřit? Vysvětlím.
I když největší díl zodpovědnosti leží samozřejmě na vládě, za současnou situaci nese svůj díl zodpovědnosti i pozice, zejména ta parlamentní. Pokud se má Česká republika někam posouvat, pokud má fungovat v náročném prostředí a v tvrdé konkurenci mocenské i ekonomické, její systém potřebuje důvěru občanů.
Politická opozice vidí v současných problémech svou příležitost proti vládě. Je to pochopitelné, může ukazovat na všemožné nedostatky její práce. Měla by si ale uvědomit, že neoblíbenost vlády neznamená automaticky oblíbenost její a to ani v případě, že ji „vycházejí“ průzkumy preferencí. V reálné praxi by velmi pravděpodobně dělala mnoho kroků podobných těm, které dělá současná vláda a lidé to samozřejmě bez ohledu na to, co slibuje vědí. Prostor by tak, pokud se něco rychle nezmění, mohli dostat političtí extrémisté. A to si nepřeje vůbec nikdo.
Proč to říkám? Protože pokud chceme zvýšit důvěru občanů v politiku je nezbytně nutné, aby všichni, kterých se to týká začali spolupracovat na společném prospěchu a přestali se při každé příležitosti očerňovat a nálepkovat. Nic se tak nevyřeší.
Takových bodů existuje samozřejmě mnohem více, zde jsem se snažil vyjmenovat ty základní. Pokud se na nich politici dokáží dohodnout a hlavně, pokud se dle nich dokáží začít chovat, důvěra nejen ve vládu, ale ve vládnutí jako celek, v politický systém a prostředí. Jedině tak se nejenom posuneme dál, ale dost možná že zachováme i svou integritu a dosavadní existenci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.