Historická budova z 19. století v ulici Hlinky, která byla prohlášena za národní kulturní památku, je v ohrožení. Historička umění Kristina Ketmanová si minulý týden všimla, že do vily se pustili dělníci. Nejednalo se ale o rekonstrukci, jak by se mohlo zdát, ale o její demolici. Upozornila proto městskou policii a památkový úřad, aby k nelegálnímu bourání památky nedošlo. I přes zásah a snahu o přerušení prací rozebírání budovy pokračuje, za bouráním pravděpodobně stojí aktuální majitelé firmy Horizon Consulting II.
V pátek si několik lidí všimlo, že se do vily z 19. století v ulici Hlinky pustili dělníci a budovu, která by měla být prohlášena za kulturní památku, se ilegálně snaží zbourat. Vila byla do dnešní podoby přestavena v devadesátých letech a vícekrát měnila majitele. Podle webu archspace.cz loni nemovitost zakoupila firma Horizon Consulting II za 40 milionů korun. Starat se o ni ale v plánu neměla.
Minulý týden zmizela část neorenesanční dřevěné verandy a postupně se dělníci pod modrou plachtou vrhli i do fasády. Podle brněnského radního Marka Fišera (Piráti), který místo přišel zkontrolovat a situaci vyřešit, jsou kvůli řízení ohledně zápisu mezi národní kulturní památky jakékoli zásahy do budovy zakázány.
„Zástupkyně stavebního úřadu Brna střed se dohodla s právním zástupcem majitele na okamžitém přerušení prací a dořešení celé věci na stavebním úřadě příští týden,“ uvedl Fišer. Ani to ale pracovníky nezastavilo a v demolici domu pokračovali dál.
Z historické vily i přes zákaz zmizela část štukových dekorací a podle Národního památkového ústavu došlo ze strany majitelů domu ke dvěma přestupkům, policie proto další pokračování demolice vily zakázala. Na místě se provedla fotodokumentace a s dělníky se dohodlo přerušení prací do doby, než Stavební úřad městské části Brno-střed situaci neprošetří. I přesto, že firmě hrozí pokuta 500 tisíc korun, ale v rozebírání památky pracovníci pokračují. Pokuta totiž pro majitele není nijak závratná.
Firma Horizon Colsunting II. vznikla v roce 2017 s kapitálem 100 000 korun a stojí za ní jednatelé Jiří Konečný, Bohumír Šťastný a Tomáš Mejzlík. Nadnárodní firma Horizon Consulting se sídlem v Itálii ale vlastnictví nemovitosti v Česku popírá, jak uvedl na webových stránkách archspace.cz Jan Gerych. S plánem demolice česká společnost už vilu kupovala, hned po nabytí nemovitosti požádala o povolení. Brněnská pobočka Národního památkového úřadu ale podala podnět na Ministerstvo kultury, které bourání vily nepovolilo a zahájilo řízení o prohlášení budovy národní kulturní památkou. I přestože řízení zatím probíhá, k vile se má přistupovat tak, jako by památkou už byla. O dalších krocích ohledně nelegální demolice by měl Stavební úřad i město rozhodnout tento týden.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
stále se brečí kolik toho bývalý režim zničil atd. ,ale rozhodně jsou břídilo oproti těm všem po 89 tolik zničených budov, zámků ,Lázní to by záviděl i Král kazisvět 6 každý si tady dělá co chce nerespektují se zákazy ,které se najednou zase povolují až se začnou všechny tyhle zločiny odhalovat pak bude asi dost politiku v base ,ale ta snaha o vyšetření těchto svinstev jaksi není