Brněnská Wannieck Gallery změnila název na Richard Adam Gallery. Ode dneška tak nese jméno svého uměleckého ředitele, významného sběratele české malby Richarda Adama. Galerie sídlí v bývalé továrně mezi železničním a autobusovým nádražím a patří k největším institucím, které se v Česku věnují modernímu umění. Ročně ji navštíví více než 6000 lidí. Změnu dnes galerie oznámila v tiskové zprávě.
O novém názvu galeristé podle ředitelky Petry Lekešové uvažovali dlouho. Jednak chtěli vzdát hold Adamovi, jednak jim vadila zaměnitelnost se sousedním obchodním centrem Vaňkovka. "Změnou názvu se jasně odlišíme a usnadníme orientaci do Mekky milovníků současného umění," uvedla Lekešová.
Přejmenování je spojené s projektem Začínáme od Adama, v němž chce Richard Adam Gallery představit veřejnosti nejenom svou sbírku umění, ale také člověka, který se o ni nejvíce zasloužil. Sbírka čítá přibližně 1500 děl, vzniklých od 80. let minulého století do současnosti. Zahrnuje například plátna Jana Merty, Josefa Bolfa, Vladimíra Skrepla, Jiřího Černického, Jiřího Davida, Zdeňka Sýkory a Václava Boštíka.
Adam kupoval obrazy 20 let z běžného platu a skladoval je v garsoniéře v pražském panelovém domě. Později sbírka našla uplatnění v Brně. "Objevování nových talentů a nákupy obrazů jsou pro mě vášeň, v níž naštěstí mohu pokračovat i nadále, přestože v dnešní době je to finančně mnohem náročnější," uvedl Adam v tiskové zprávě.
Počátkem letošního roku se galerie, která má kromě hlavního prostoru také dvě vedlejší síně pro menší expozice, ocitla ve sporu s magistrátem kvůli dlužnému nájemnému. Hrozila jí výpověď z nynějšího sídla. Spor se nakonec urovnal. Za galerii se postavilo mnoho umělců i výtvarných teoretiků.
Zdroj ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.