V téměř zaplněné sportovní hale Vodova vystoupil světoznámý americký jazzman Herbie Hancock. Držitel Oscara za filmovou hudbu a 14 cen Grammy se představil jako virtuóz na klavír a další klávesové nástroje, zvukový experimentátor i hudební bavič. Publikum jej nechtělo pustit z pódia.
Hancockovi je 74 let, při koncertu by mu ale věk hádal málokdo, a to jednak kvůli zjevně dobré kondici, jednak kvůli samozřejmosti, s jakou si osvojuje technologie. Většinu dnešního koncertu odehrál na otočné stoličce mezi třemi různými klaviaturami, došlo ale i na jeho typické klávesy zavěšené na krku.
Při brněnském koncertu měl Hancock hvězdný doprovod. Představil se v elektrifikovaném kvartetu s basistou Jamesem Genusem, kytaristou a zpěvákem Lionelem Louekem a bubeníkem Vinniem Colaiutou, jenž v minulosti spolupracoval třeba s Frankem Zappou a Stingem. Své spoluhráče hned na začátku označil za světovou špičku a dával jim rovnoměrný prostor v sólech, Loueke měl dokonce pódium na chvíli sám pro sebe, svůj hlas a kytaru.
Hancock patří podle odborníků k největším osobnostem jazzu posledního půlstoletí. Zapsal se také do dějin rhythm and blues, funku, populární a elektronické hudby. Hlavně díky tomu, že část jeho tvorby překračuje hranice tradičně chápaného jazzu, bodoval zejména v 70. a 80. letech v hitparádách a proslavil se také u popového publika. K písním, které znají nejen pravověrní jazzoví fanoušci, patří Cantaloupe Island, Watermelon Man a Chameleon.
Právě skladbu Watermelon Man zahrál Hancock hned jako druhou. Sám ji označil za pravěkou vykopávku - hraje ji už 52 let. "Jediný způsob, jak hrát jednu skladbu takhle dlouho, je hrát ji pokaždé jinak. V tom je kouzlo jazzu," řekl hudebník.
Podle uměleckého ředitele JazzFestu Brno Viléma Spilky Hancock vždycky ukazoval ostatním jazzmanům nové cesty, kam jít dál. V 60. letech byl členem kvintetu Milese Davise, spolu s ním tak pomáhal definovat moderní tvář žánru. Později jako jeden z prvních užíval syntezátory a další elektronické novinky.
Vystoupení v hale Vodova je třetí Hancockovu koncertní návštěvou v Česku. V roce 1986 se objevil v Praze na jazzovém festivalu, v roce 2005 koncertoval na Pražském jaru s rozhlasovými symfoniky.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.