neděle 24. října 2021 Nina

Unikátní kniha Dějiny Brna má pokračování

Tento týden opustil tiskárnu druhý díl Dějin Brna. Město tak pokračuje v realizaci projektu nového zpracování své bohaté historie zasazené do širšího kontextu dějin Moravy i celého středoevropského prostoru.

Druhý svazek má název Středověké město a mapuje období od přelomu 12. a 13. století do konce století patnáctého. Jeho redaktorem je Libor Jan, profesor a člen Historického ústavu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

V jednotlivých kapitolách se zabývá politickými dějinami daného období, životem tehdejších obyvatel, fungováním městské správy a soudnictví, hospodářstvím, stavebním vývojem a středověkým uměním.

„Druhý díl vychází v nákladu tři tisíce kusů a bude stát 645 korun. Ke koupi za tuto cenu bude od 17. února v sídle Archivu města Brna, Přední 2, v Černovicích,“ sdělila vedoucí oddělení městského archivu Radana Červená.

Objeví se na pultech i v některých brněnských knihkupectvích, například Barvič&Novotný, ale za vyšší cenu. „V této chvíli je rozpracován a ještě v tomto roce by měl vyjít další, tentokrát sedmý díl, který bude věnován památkám, architektuře a umění,“ dodala Červená.

Sedmisvazkové Dějiny Brna zpracované kolektivem autorů z Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Archivu města Brna a Historického ústavu AV ČR i badateli z příbuzných oborů postupně vydá Archiv města Brna.

První díl byl slavnostně pokřtěn 30. ledna 2012 v Rytířském sále Nové radnice. Sedm dílů Dějin Brna by se mělo stát spolehlivým zdrojem rozmanitých informací pro laiky i odbornou veřejnost.

Na celý projekt magistrát vyhradil částku 15 milionů korun. Poslední díl vyjde v roce 2018.

Ke zpracování nových dějin Brna vedlo autory několik důvodů. Především to byla skutečnost, že zatím poslední, dvousvazkové dějiny města, které napsal kolektiv autorů pod vedením Jaroslava Dřímala a Václava Peši, byly vydány v letech 1969 a 1973. Jsou tedy obsahově i formálně zastaralé a zvláště o nejnovějších dějinách pojednávají tendenčně.

„Vedle chronologicky řazených dějinných událostí klademe v nových Dějinách Brna větší důraz na zachycení každodenního života obyvatel města a na fungování městského organismu jako celku,“ řekl člen autorského kolektivu a redaktor druhého svazku Libor Jan.

V dalších letech bude následovat třetí svazek zachycující osudy města v období stavovského státu a habsburského absolutismu v 16. až 18. století, čtvrtý svazek zaměřený na modernizující se průmyslové město v 19. století a pátý svazek věnovaný Brnu v období demokracií a diktatur 20. století.

Komplexnější pohled na dějiny později připojených obcí přinese šestý svazek a sedmý svazek, který vyjde už letos, bude věnován soupisu uměleckých památek.

Unikátní kniha Dějiny Brna má pokračování

čtvrtek, 13. února 2014, 13:21

Vychází kniha Dějiny Brna 2, foto: Brněnská Drbna, Jiří Prýgl
Vychází kniha Dějiny Brna 2, foto: Brněnská Drbna, Jiří Prýgl

Štítky kniha, Dějiny Brna, Brno, druhý díl

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.