Témata rychlosti, pohybu a dynamiky spojují díla zařazená do nové výstavy Moravské galerie v Brně. Expozice nazvaná Rytmy + pohyb + světlo se věnuje impulzům futurismu v českém umění v první třetině 20. století.
Výstava měla premiéru v Západočeské galerii v Plzni, brněnská repríza je výrazně obměněná a obohacená. V Místodržitelském paláci návštěvníci najdou zhruba 120 děl.
„Zapůjčilo je 25 různých muzeí, galerií nebo soukromých sběratelů. Jde o díla velké umělecké ceny a významu,“ řekla novinářům Kateřina Tlachová, která je pověřena vedením Moravské galerie.
V expozici jsou přední umělci sledovaného období, třeba František Kupka, Emil Filla, Bohumil Kubišta, Josef Čapek nebo Josef Váchal.
Pohyb spolu s dynamikou a rychlostí představoval výsostné téma italských futuristů, kteří jej považovali za klíčový znak moderní doby. Od nich čerpali inspiraci někteří čeští umělci, ačkoliv většina tehdejší avantgardy se obracela spíše k Francii.
Výstava sleduje cesty, jimiž se futuristické principy do českého umění dostávaly, a stopy, které zde zanechaly. Výstava přibližuje také různá technická řešení pro zachycení pohybu včetně optických přístrojů, chronofotografie a filmu.
Podle autorky výstavy Aleny Pomajzlové výstava naznačuje několik směrů, jimiž se umělci ubírali při snaze zachytit pohyb.
„Jeden zachovává tradiční umělecké formy a míří k symbolickému abstraktnímu výrazu, další se přiklání ke konceptuálnímu využití či znakovému jazyku a konečně třetí zapojuje do výtvarného díla reálný pohyb. Všechny tři metody, každá jiným způsobem, se dotýkají futurismu, ale jeho podněty už zpracovávají samostatně a po svém,“ uvedla Pomajzlová.
Výstava je rozčleněna do osmi oddílů. Například část nazvaná Kouzelné bubny a chronofotografie představuje staré optické přístroje pracující se sekvencemi rozkreslených pohybových fází.
Unikátem je fotografická puška, která na podobném principu umožňovala studium letu ptáků. Na fotografickou desku dokázala zachytit 12 snímků v rychlém sledu.
Oddíl nazvaný Rytmus a čas se věnuje ornamentu jako abstraktnímu zachycení časového proudu, například v dílech Kupky a dalších avantgardních malířů. Další část ukazuje možnosti grafického záznamu pohybu a zvuku, například prostřednictvím taneční notace.
Znakový záznam tanečních kroků zdobí podlahu jedné z výstavních síní. Oddíl věnovaný Civilizačnímu dynamismu shrnuje díla zachycující moderní techniku, třeba dopravní prostředky. Výstava potrvá do 19. května.
Zdroj: ČTK
Foto: www.moravska-galerie.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.