neděle 2. října 2022 Olívie / Oliver

Město pronajalo Scalu Masarykově univerzitě

Masarykova univerzita dostane do dvacetiletého pronájmu od města bývalé kino Scala v budově na Moravském náměstí 3. Smlouvu o nájmu schválili brněnští radní včera na svém jednání.

Hlavním účelem pronájmu je provozování akademické, vzdělávací a kulturní činnosti nájemce včetně provozování kina. Prostory budou rovněž sloužit pro přednáškovou a výukovou činnost. Jedná se o prostor o celkové výměře 1 527,54 metrů čtverečních za dohodnuté roční nájemné 1 830 000 korun, a to na dobu určitou do 31.12.2033.

„Poté, co město muselo uzavřít kino Scala z finančních důvodů a pro malý zájem veřejnosti, bylo zahájeno jednání o možném využití tohoto centrálního prostoru pro studijní a kulturní projekty Masarykovy univerzity. Jsem rád, že jsme našli s univerzitou společnou dohodu a musím říci, že město bude v maximální míře podporovat využití tohoto významného prostoru,“ řekl brněnský primátor Roman Onderka.

„Završení jednání o pronájmu kina Scala považuji za jeden z příkladů dobré spolupráce univerzity s městem Brnem. Univerzita získá v centru Brna multifunkční sál s velkou kapacitou, který dosud postrádala. Kulturní veřejnost města pak neztratí kino s dlouhou historií, které bude přinášet filmové zážitky překračující hranice pouhé komerční zábavy,“ sdělil k novému využití Scaly rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

V rámci nájemní smlouvy dojde rovněž k některým stavebním úpravám. V první etapě hodlá univerzita provést práce nutné k znovuobnovení provozu kina a další potřebné drobné stavební úpravy týkající se protipožární ochrany, vzduchotechniky, elektroinstalace, prostor samotného kinosálu a zázemí pro návštěvníky i personál.

Ve druhé etapě plánuje univerzita kompletní rekonstrukci do podoby multifunkčního sálu s využitím pro přednášky, výuku, projekci kina, konference, akademické a společenské akce. Bude nutné provést zejména sanaci vlhkosti, rekonstrukci rozvodů kanalizace a vody, vybudovat bezbariérový přístup či zrekonstruovat sociální zařízení.

Kino zahájilo provoz 28. prosince 1929 pod názvem Bio Dopz (zkratka Družstva obchodních a průmyslových zaměstnanců) a původně mělo 800 sedadel. Roku 1931 se počet sedadel navýšil na 1012 a název byl změněn na Bio Scala, pravděpodobně podle operního divadla Teatro alla Scala v italském Miláně.

Brzy po skončení druhé světové války v roce 1945 dostalo kino nový název – Moskva. Po dvojí adaptaci s moderním vybavením byl počet sedadel snížen na 478. V 80. letech byla Moskva premiérovým kinem a řadila se mezi nejmodernější v Brně. Kino se dočkalo ozvučení ve formátu Dolby Stereo SR.

Po roce 1989 bylo kinu vráceno dřívější jméno Scala. Po otevření multikin v nákupním centru Olympia a ve Velkém Špalíčku v samotném centru města však začal být provoz pro stále klesající návštěvnost ztrátový, a tak kino 22. prosince 2011 dopoledním promítáním pro školy ukončilo provoz a město pro něj začalo hledat nového provozovatele.

A právě Masarykova univerzita jako první a jediná projevila o prostory bývalého kina na Moravském náměstí zájem.

Foto: MMB

Štítky školy, film, kino Scala, promítání, pronájem, Masarykova univerzita, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.