středa 23. června 2021 Zdeňka

Letošní ročník festivalu Redfest zahájí nové nastudování Nory

Premiéra nového nastudování hry Henrika Ibsena Nora zahájí 1. listopadu letošní ročník festivalu malých činoher Redfest. Noru připravuje pořádající soubor Národního divadla Brno jako první novinku na prknech Reduty po odchodu jejího minulého uměleckého vedení. Program přehlídky dále tvoří sedm inscenací pražských divadel.

Ibsenovu moderní tragédii, která otevřela otázku postavení ženy v rodině a společnosti, nastuduje v Redutě slovenský režisér Rastislav Ballek. Výrazná textová úprava zachovala v příběhu pouze dvojici hlavních postav a zaměřuje se na jejich vzájemné konflikty. Noru si zahraje Eva Novotná, Torvalda ztělesní Petr Halberstadt.

"Ibsen je autor vášnivě zaujatý tématem lidského neštěstí a přitom si vystačí bez fyzického násilí a litrů prolité krve. Odkrývá tak nové 'virtuální' prostory pro archaický divácký prožitek strachu a hrůzy uprostřed blahobytu moderní civilizace," uvedl Ballek.

Redutu před letošní sezonou opustil umělecký šéf Petr Štědroň a spolu s dramaturgyní Dorou Viceníkovou a dalšími stálými spolupracovníky přešel do Divadla Na zábradlí. Jejich nový soubor přiveze na Redfest hned tři inscenace - Divadlo Gočár, Višňový sad a novinku Šedá sedmdesátá, která přímo navazuje na titul Zlatá šedesátá, který měl v minulé sezoně premiéru
v Redutě.

Činoherní klub zařadil na program Redfestu absurdní komedii Joea Ortona Klíčovou dírkou, Divadlo v Dlouhé představí svou verzi Ibsenova Eyolfka. Program doplňuje ještě titul Unicorn pro jednoho herce z produkce Spitfire Company a Den opročníka, připravený ve Studiu Hrdinů, v němž exceluje herec Karel Dobrý.

Redfest je přehlídkou komorních činoher. Název festivalu odkazuje k budově Reduty, experimentální scény Národního divadla Brno, kde se celý Redfest odehrává.

Zdroj ČTK

Štítky festival, divadlo, činohra, Reduta, Brno, 2013

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.