pátek 22. října 2021 Sabina

K poctě Bohumila Hrabala vyletí z Husy na provázku sto holubů

Stovka holubů vyletí z terasy divadla Husa na provázku jako připomínka 100. výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala. Brněnští divadelníci spolu s Židenicemi, literátovou rodnou čtvrtí, uspořádají na jeho počest šestidenní festival plný divadelních představení, filmových projekcí i originálních happeningů. Program dnes představili novinářům.

"Všechny připravované akce se vztahují buď k tomu, co Hrabal v Brně zažil, nebo k tomu, co napsal," uvedl umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek.

Podle režiséra Iva Krobota, spisovatelova přítele, měl Hrabal k Brnu trvale blízké vztahy a často na rodiště vzpomínal. Když však v roce 1985 přijel na premiéru inscenace Rozvzpomínání, ke svému rodnému domu se raději nevypravil. Argumentoval prý tím, že by se "kruh uzavřel" - a on by zemřel. 

Festival nazvaný Hrabal v Brně začne 25. března v židenickém kulturním centru Karas, k rodnému domu v Balbínově ulici se spisovatelovi obdivovatelé vydají 28. března díky happeningu Vivat Hrabal. O den později hostí Husa na provázku několikahodinový komponovaný večer. V poslední den přehlídky, tedy v neděli 30. března po skončení mše na Petrově, vyletí z
divadelní terasy holubi. Večer pak přehlídku uzavře mimořádné představení Rozvzpomínání, jež se na repertoáru drží 29 let.

Přehlídka nabídne také další hrabalovské inscenace brněnských i mimopražských divadel. Studenti Janáčkovy akademie múzických umění odehrají svůj Kabaret Hrabal, Národní divadlo Brno nabídne svou letošní novinku - Ostře sledované vlaky v Krobotově režii. Divadelní společnost Josefa Dvořáka přijede s Tanečními hodinami pro starší a pokročilé.

Hrabal se narodil 28. března 1914. Jeho rodný dům v Balbínově ulici zdobí pamětní deska. Rodina se brzy přestěhovala do Nymburka, většinu dospělého života Hrabal prožil v Praze a Kersku na Nymbursku. Zemřel v roce 1997. Výročí jeho narození si letos nepřipomínají jeho obdivovatelé jen v Brně, ale také v Praze, Nymburku, Kersku či Polné.

Zdroj ČTK

Štítky Bohumil Hrabal, Brno, Židenice, divadlo Husa na provázku, holubi

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.