neděle 24. října 2021 Nina

Adventní nálada se promítla v programu brněnských divadel

Adventní nálada se promítla v prosincovém programu většiny brněnských divadel. Jednotlivé soubory vrátily na repertoár svá tradiční vánoční představení pro děti i dospělé. Třeba Husa na provázku uvede svůj Betlém nejen v Brně, ale také v jiných městech. Jedinou "vánoční novinkou" na brněnských jevištích je letos Betlémská hvězda v Mahenově činohře.

Husa na provázku se před Vánocemi vrací k textu Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku. "Pro divadlo jej kdysi napsal Jan Antonín Pitínský a od té doby jej prakticky každý rok na nějakém místě režíruje Vladimír Morávek," uvedla mluvčí divadla Alžběta Nagyová. Letošní premiéra je 8. prosince. Představení začne pod širým nebem nedaleko divadla, na druhou část pak publikum zamíří do velkého sálu.

Divadelníci Betlém uvedou ještě na dvou netradičních místech v Brně - v takzvaném Červeném kostele a na hvězdárně. Vánoční atmosféru v podání Husy na provázku pocítí také diváci v Praze, Veselí nad Moravou na Hodonínsku a Tišnově na Brněnsku.

Národní divadlo Brno loni v adventu hrálo scénické ztvárnění České mše vánoční, tentokrát však nasadilo na repertoár představení Betlémská hvězda, které vychází z textů starých lidových her. Inscenace volně navazuje na představení, které Mahenova činohra s velkým úspěchem uvedla v roce 1965 pod názvem Komedie o umučení a slavném vzkříšení Pána a spasitele našeho Ježíše Krista. Hudbu pro nové nastudování složil Petr Ulrych.

Cílem divadelníků je vyprávět "příběh příběhů" o naději a víře ve spravedlivý svět. "Ráda bych, abychom divákům umožnili zastavit se v době shonu a vrcholící nervozity, uprostřed konzumní obsese a televizních reklam, a pocítit radost z 'obyčejného' bytí," uvedla režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová.

Z lidové tradice vánočních her, které se počátkem 20. století hrávaly i v okrajových částech Brna, vychází také inscenace Husovické Betlém v Divadle Radost. Letos je na programu 13. a 20. prosince.

HaDivadlo potěší věrné příznivce svou tradiční "vánoční vitráží" Psaní Ježíškovi v hlavní roli s Pavlem Liškou. Na Štědrý den pak v pasáži před divadlem zazní Česká mše vánoční. Městské divadlo Brno nabízí divákům tři předvánoční koncerty Hany a Petra Ulrychových.

Zdroj ČTK

Štítky Brno, kultura, divadlo, Husa na provázku, Hadivadlo, divadlo Radost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.