Téma rodiny volně spojuje projekce a doprovodný program festivalu Brněnská šestnáctka. Přehlídka ve svém 58. ročníku nabídne ode dneška přes 90 krátkých filmů, z toho 42 soutěžních. Dorazí hosté ze sousedních zemí, ale také třeba z Kyrgyzstánu a Kazachstánu. Slavnostní zakončení s udílením cen se uskuteční 14. října, hlavním dějištěm festivalu je letos Sál Břetislava Bakaly.
Soutěžní filmy jsou rozložené do 11 hodinových bloků a utkají se o hlavní cenu, dále o ceny studentské poroty a diváků a také o cenu pojmenovanou po předčasně zemřelém filmaři Petru Hvižďovi. Vítěz hlavní ceny, kterého určí pětičlenná mezinárodní porota, získá také finanční odměnu 800 eur (přibližně 20.700 korun).
Doprovodným filmovým sekcím je v programu vyhrazeno téměř 11 hodin, festival tak představí formát krátkého filmu v jeho různorodosti a mnohotvárnosti. Zájemci zhlédnou nejen fikční "kraťasy", ale také filmy animované, instruktážní, dokumentární a umělecké.
Letošní podtitul zní "My jsme rodina", což se odráží třeba v pásmu retro filmů o rodině a jejím plánování z dob socialismu. K jejich tématům patří antikoncepce, pěstounská péče nebo to, kolik času by měli rodiče trávit se svými dětmi.
Do Brna dorazí také experimentátor a rakouský umělec Josef Dabernig. Jeho filmy se často týkají rodinných vazeb či hledání kořenů a někdy spolupracuje se svými rodinnými příslušníky. Ve filmu Hotel Roccalba účinkuje hned šest jeho příbuzných včetně osmdesátiletých rodičů.
Festival také nabídne diskuzi na téma rodiny a toho, jak ji skloubit s prací. „Věříme, že naše letošní téma My jsme rodina je velmi aktuální a zabývat se jeho společenským přesahem se nám zdálo důležité," uvedla umělecká ředitelka festivalu Marika Kupková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.