neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Národní divadlo Brno zahájilo sezonu koncertem pod širým nebem

Zaplněná piazzetta Janáčkovy scény sledovala dnes v podvečer zahajovací koncert sezony Národního divadla Brno. Umělci z opery a baletu po širým nebem předvedli ukázky z aktuálního repertoáru, třeba Prodané nevěsty a Hubičky, ale také z připravovaných titulů. Prostor tak dostala opera Čert a Káča od Antonína Dvořáka.

První tóny dnes patřily Sinfoniettě Leoše Janáčka, a to nikoliv náhodou. "Dnešek je vlastně preview připravovaného janáčkovského podzimu a zimy," řekl ředitel divadla Martin Glaser. K hlavním událostem sezony se totiž řadí festival Janáček Brno se zlatým hřebem v podobě opery Káťa Kabanová v režii světoznámého Roberta Carsena. Na jevišti bude obří bazén plný vody.

Budova Janáčkova divadla se po prázdninách otevře v sobotu, na programu je opět Janáček, konkrétně opera Její pastorkyňa. Do inscenace se vrací tenorista Jaroslav Březina, který získal za roli Lacy Thálii. V úloze Kostelničky vystoupí sólistka Maďarské národní opery Szilvia Rálik a Jenůfu ztvární Pavla Vykopalová.

Baletní soubor v nové sezoně chystá například choreografii Chvění od Petra Zusky, dlouholetého šéfa baletu pražského Národního divadla, na hudbu Jiřího Pavlici a Henryka Goreckého. Lidé se mohou těšit také na Čajkovského Spící krasavici, v Brně bude nastudovaná po více než 20 letech.

Změn doznají starší baletní inscenace. Divadlo totiž získalo mimořádnou dotaci na obnovu repertoáru. "V nových kostýmech uvedeme Labutí jezero i Sněhurku a sedm trpaslíků," řekl umělecký šéf baletu Mário Radačovský.     Zahajovací koncert pod širým nebem uspořádalo divadlo poprvé loni, už tehdy byl ohlas velký, ovšem dnes i díky slunečnému počasí dorazilo ještě více lidí. Piazzettou jich odpoledne a v podvečer prošly tisíce.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.