Divadelní představení kombinované s večeří o čtyřech chodech mohou zažít diváci, kteří 5. listopadu zavítají do divadla Reduta v Brně na premiéru inscenace Vévodkyně a kuchařka na motivy románu Ladislava Fukse. Kapacita je omezená, v Mozartově sále budou připravené prostřené stoly s 56 místy.
Ladislav Fuks dopsal své poslední rozsáhlé prozaické dílo Vévodkyně a kuchařka v roce 1983. V příběhu podivné vídeňské šlechtičny, odehrávajícím se na konci 19. století, rozvíjí románovou metaforu ohlašujícího se zániku životního stylu, který i během soumraku své existence září třpytem nashromážděného bohatství tradic, kultivovanosti a krásy.
Jedná se zároveň o metaforu nevyhnutelné pomíjivosti a smrti, jíž propadá (a jíž se podvědomě bojí) každý jednotlivec i každá kulturní epocha. Současně je román i zvláštní autobiografi ckou travestií, ve které se autor „převléká“ do postavy vévodkyně a více či méně bizarní převleky propůjčuje také svým přátelům a souputníkům. Právě tento divadelní prvek posloužil k adaptaci secesně přebujelé struktury romá- nu do intimních rozhovorů mezi hlavní postavou a hosty -návštěvníky, kteří jsou přítomni otevření zrcadlového sálu vévodkynina hotelu – tzv. Spectakula, symbolu snu o věčnosti a dokonalosti.
Divadlo protkané jídlem však nebude jedinou zvláštností inscenace. Další zajímavostí je to, že titulní postavu vévodkyně ztvární muž, a to Vladimír Javorský. "Nehraje jen postavu vévodkyně, ale v její osobě se zrcadlí hned několik dalších postav z Fuksova románu. Kromě vévodkyně je to její bratr Viktor nebo postava Číňana, o kterém nikdo neví, kdo to je. V jedné postavě se hodně střídají a zrcadlí identity, což je zálibou Fukse," řekla Polívková.
Inscenace podle ní přiblíží osobní i vnitřní život vévodkyně, která byla vášnivou kuchařkou, ale také její vztah s komornou Justýnou, s níž sdílela celý život a věděly o sobě různá tajemství.
Příběh podivné vídeňské šlechtičny, odehrávající se na konci 19. století, nastíní podle dramaturga Martina Kubrana téma strachu ze smrti a z konce. Fuksův Román byl současně i zvláštní autobiografickou travestií, ve které se autor "převléká" do postavy vévodkyně a více či méně bizarní převleky propůjčuje také svým přátelům a souputníkům.
Ladislav Fuks byl prozaik vyhraněně osobitého stylu a svébytné umělecké metody, vyznačující se složitou metaforikou, symboličností a zvláštním způsobem organizace příběhu, který vyrůstá z rozpracování detailů a návratnosti motivů. Vévodkyni a kuchařku dopsal jako své poslední rozsáhlé prozaické jídlo v roce 1983. Román má přes 700 stran.
Představení s hostinou začne v 19:00 a potrvá zhruba dvě hodiny. "Není to klasicky rozdělené na hlediště a jeviště, ale divadlo bude všude okolo diváků. Vždy po části představení je čeká jeden chod a po něm budou herci pokračovat," uvedla Polívková. Kapacita je omezená kvůli tomu, aby kuchař stihl všechno připravit, a aby byl mezi stoly prostor pro herce.
Cena vstupenky, která obsahuje divadlo, ale i čtyři chody a ke třem z nich víno, se pohybuje kolem 750 korun, řekla novinářům režisérka inscenace Kamila Polívková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.