Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 6. července 2026, 14:00
O letních prázdninách opanuje brněnskou Kraví horu skutečné vesmírné monstrum – Gigalón. Naštěstí se tak stane v důkladné koordinaci s Kontaktním centrem pro mimozemské civilizace, které působí na Hvězdárně a planetáriu Brno. První fáze meziplanetárního výsadku bude probíhat od 6. do 12. července, ta druhá od 3. do 9. srpna 2026.
Co to všechno znamená? Že hlavním aktérem již osmého ročníku Festivalu planet Brno bude největší planeta Sluneční soustavy a její podivuhodní souputníci. A proč vlastně vesmírné monstrum? Jednoduše proto, že Gigalón – tedy model planety Jupiter – bude skutečně obří. Během deseti minut zvládne vyrůst do výšky dvanácti metrů a musí kvůli tomu nasát stejné množství vzduchu, s jakým byste si vystačili celých sto dní. Aby se nevymkl kontrole, specializovaní pracovníci kontaktního centra ho ukotví k povrchu zemské kůry důmyslným systémem silných lan s ocelovými hřeby. Monstrum nemá v dějinách brněnské hvězdárny obdoby – nic většího Festival planet Brno (a nejspíš ani přilehlý park Kraví hora) ještě nezažil. Další informace o úžasném modelu, jaký svět neviděl, hledejte na webu Festivalu planet Brno.
„S Jupiterem to ani jinak nejde,“ říká Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a velitel stroje na zázraky. „Je to největší planeta Sluneční soustavy, takže musí mít výsadní postavení i na našem celovesmírném festivalu. V kontrastu s ním – ve správném měřítku – uvidíte také čtyři jeho největší přirozené satelity doplněné o naši Zemi a Singulónu – černou díru o hmotnosti právě planety Jupiter. Středobodem samozřejmě zůstane Gigalón, který má průměr maximálních 12 metrů. Jeho vystavování ve veřejném prostoru proto bude natolik organizačně náročné, že si nejsme jistí, zda tuto show ještě někdy budeme chtít zopakovat. Mimochodem, pokud bychom chtěli Gigalón spatřit ve stejné úhlové velikosti, v jaké vidíme na pozemském nebi i skutečnou planetu Jupiter, museli bychom se od něj vzdálit cca šedesát kilometrů,“ doplňuje Jiří Dušek.
„Na podkladech pro tisk jsem pracoval 27 dní, během nichž vznikl obraz o velikosti 2 gigapixely,“ komentuje Martin Střálka z uskupení VISUALOVE, autor potisku Gigalónu a dále dodává: „Abych zajistil maximální kvalitu obrazu, využil jsem AI k vytvoření programu na detekci neostrých míst a nedokonalostí v obraze. Tyto pasáže jsem pak ručně procházel a individuálně se rozhodoval, které části obrazu zvětšit přes AI, a které ponechat v původní podobě. Při návrhu se počítalo i s rychlou rotací planety, která způsobuje její zploštění – výsledný model o průměru 12 metrů je tedy ve skutečnosti o několik procent širší než vyšší, aby věrně odpovídal reálnému tvaru Jupiteru.“

A to je všechno? Nikoli. Součástí Festivalu planet Brno bude tradiční letní kino s vesmírnou duší, přednášky pod širým nebem, zábavné experimenty, výstava o černých dírách i krásách Jupiterova světa, zážitková hra pro malé i velké kosmoplavce, stejně jako projekce speciálního krátkého 3D filmu o největší planetě Sluneční soustavy. Až na představení v digitáriu jsou všechny festivalové aktivity zcela zdarma. Vybírat se ale bude dobrovolné vstupné na úklid a obnovu parku Kraví hora. Začít můžete třeba tak, že kliknete na webové stránky festivalu.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?