Přesně před šedesáti lety zemřel v Brně jeden z nejvýznamnějších českých vědců a etymologů. Václav Machek, který celý život zasvětil slovům, jejich původu a významům, svou vědeckou dráhu neodmyslitelně spojil právě s jihomoravskou metropolí.
Václav Machek se narodil 8. listopadu 1894 v Brodku na Jičínsku. Vychodil gymnázium ve Dvoře Králové a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze se věnoval češtině a latině. Studium však dokončil až po konci první světové války, během konfliktu totiž sloužil v armádě. V roce 1921 odjel do Paříže, kde studoval pod vedením tehdejších špiček světové lingvistiky, mimo jiné Antoina Meilleta či Josepha Vendryese.
Od roku 1931 byl spjat s Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně, kde působil jako profesor srovnávací indoevropské jazykovědy. Po roce 1952 vedl nově vzniklé etymologické pracoviště Slovanského ústavu Československé akademie věd v Brně.
Machek se specializoval na etymologii*, baltistiku, mytologii a jazykové kontakty Slovanů. Jeho jméno je dodnes spojováno především s Etymologickým slovníkem jazyka českého, který patří k základním pilířům české lingvistiky, a také s knihou Česká a slovenská jména rostlin. Zpracovával tematické skupiny slov. Celkem publikoval přes 400 odborných prací a byl uznávanou autoritou nejen u nás, ale i v zahraničí. Mimo jiné byl i držitelem Řádu práce a členem Československé akademie věd.
Václav Machek zemřel ve věku sedmdesáti let. S jedním z předáků místní vědy se Brno rozloučilo 26. května 1965. Jeho památku dnes připomíná pamětní kámen v Brodku na Jičínsku, kde se významný český jazykovědec narodil. Domek číslo pět byl později zbořen, nahradila ho upomínka Machkovy památky, která stojí v zahradě několik kroků od silnice.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám