Muzea v Jihomoravském kraji připomenou 80 let od konce druhé světové války sérií výstav, přednášek a doprovodných programů. Návštěvníkům přiblíží příběhy z posledních válečných měsíců, atmosféru osvobozování i osudy obyvatel v roce 1945.
Program má nabídnout hlubší vhled do událostí, které ovlivnily životy předků, uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a cestovní ruch František Lukl (STAN).
V Boskovicích venkovní výstava připomene nálet, při kterém na konci války zahynulo několik obyvatel města. „V muzeu budou vystaveny předměty spojené s válkou a hlavně jejím koncem. Nejzajímavější je zejména nádrž letadla, která nám do města spadla. Výstava je umístěná před muzeem z toho důvodu, že právě tam jedna z bomb dopadla,“ řekla náměstkyně ředitele Muzea regionu Boskovice Taťána Bártová Pavelková.
Konec války si připomínají i v Blansku. Muzeum ve spolupráci se studenty místního gymnázia připravilo výstavu Abychom nezapomněli… Blanensko 1945. Na zámku budou od začátku května vystaveny historické fotografie a dokumenty, které doplní záznamy rozhovorů s tamními pamětníky. Celou výstavu nachystali studenti, kteří zpracovali i rozhovory.
Muzeum Brněnska chystá tematický program v několika pobočkách. Přednáška v památníku Mohyla míru připomene takzvanou druhou bitvu u Slavkova. Na území bitvy tří císařů z roku 1805 se totiž při svém ústupu bránili i němečtí vojáci. Muzeum ve Šlapanicích představí výstavu Šlapanice 1945, včetně autentického exponátu – letecké bomby. Vila Löw-Beer připravila rozhlasový pořad věnovaný britskému agentovi Paulu Dukesovi.
V Hodoníně je již od dubna k vidění výstava, která přibližuje příběhy bojových událostí a ženy i muže bojující v 1. československém armádním sboru. Ten ve druhé světové válce bojoval na východní frontě a zapojil se do osvobození Československa. Ve Znojmě výstavu věnují osudům místních obyvatel a jejich příběhům z konce války.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám