Historii a vývoj brněnského městského opevnění představí za půldruhého roku expozice, která vznikne v opravené Měnínské bráně v Orlí ulici v Brně. Rekonstrukce třípatrové budovy za 27 milionů korun začala v pondělí. Po jejím dokončení bude do budovy bezbariérový vstup a úpravy vrátí bráně její historický vzhled.
Tři patra historické budovy se budou věnovat vývoji brněnských hradeb. „Nejdřív opevnění postavíme, v prvním patře budeme prezentovat, jak a proč se Brno do hradeb uzavíralo a jak vznikl systém pěti bran. V druhém patře na to navážeme testem opevnění, kdy připomeneme největší test, tedy rok 1645.To, co se tehdy nepovedlo Švédům, bylo nutné udělat v polovině 19. století, kdy bylo třeba město otevřít a hradeb se zbavit. Tomu bude věnováno poslední patro,“ popsal budoucí expozici její kurátor Tomáš Koch z Muzea města Brna.
Měnínská brána hrála důležitou roli v obraně města. Brno po staletí patřilo svým městským opevněním k nejlépe chráněným městům Evropy. O této skutečnosti svědčí řada nezdařených pokusů o dobytí města. Historicky nejznámější je švédské obléhání z roku 1645, ale také například obléhání Brna Turky v roce 1663.
Rekonstrukce vrátí budově její historický vzhled. „Původní představa byla taková, že bránu nastavíme o dvě nebo tři patra, protože původně byla nejvyšší ze všech. Od ní jsme museli ustoupit, ale chceme, aby si návštěvníci co nejvíce užili výstup z přízemí až do třetího patra. Brána bude reprezentovat sama sebe a odvahu města se bránit,“ řekl autor architektonického návrhu Petr Hrůša.
Dnešní podoba Měnínské brány pochází z období kolem roku 1500 a jde o jedinou dochovanou bránu z původních pěti. Poslední rekonstrukcí prošla v 70. letech, kdy ji do správy dostalo Muzeum města Brna. Pořádalo v ní krátkodobé i dlouhodobé výstavy, například Brno a zbraně staletí v letech 1983 až 1990, Brána času v letech 2002 až 2010 a Muzeum hraček v letech 2010 až 2020. Poté byla kvůli špatnému stavu uzavřena.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám