Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Chorvatské výtvarné umění se na čas nastěhovalo do Moravského zemského muzea

PR článek

Výstava představuje průřez chorvatským výtvarným uměním 20. a 21. století a seznamuje veřejnost s hodnotami a úspěchy chorvatské výtvarné scény. Jsou zde zastoupena malířská a sochařská díla nejvýznamnějších chorvatských umělců ze sbírek Varaždinského městského muzea.

Výstava je rozdělena do čtyř částí. Úvodní část nese titul „Český profesor a jeho student / Vlaho Bukovać a Ivo Režek“ a zaměřuje se na intenzivní vazbu mezi chorvatskou a českou výtvarnou scénou, za kterou stojí celoživotní přátelství Vojtěcha Hynaise a Vlaho Bukoviče. 

Druhá část se věnuje období přelomu 19. a 20. století, kdy zažívalo chorvatské malířství boom. Došlo k radikálním změnám ve vztahu k tradici, a to díky mladým talentovaným umělcům, kteří se vzdělávali v evropských kulturních centrech - vedle Prahy ve Vídni, Mnichově, Berlíně, Paříži, Miláně a Benátkách. Tato éra se nesla ve znamení secese a ozvěn symbolismu (V. Bukovać, O. Iveković, E. Vidović). Následovalo mimořádně produktivní období magického realismu, neoklasicismu a kritického realismu. 

Další část představuje tvorbu 2. poloviny 20. století. Po druhé světové válce se chorvatští umělci připojili k mezinárodním abstraktním trendům – organické abstrakci, abstraktnímu expresionismu a neformálnímu umění (Art Informel). Dílo řady umělců formoval latentně přítomný expresionismus a angažovaný a humanistický vztah k realitě.

V rámci posledního celku instalace jsou představena díla dokumentující nejnovější proudy  v současném chorvatském umění. „Vybíráme pouze ty umělce, kteří se vztahují k malbě a sochařství, anebo se aktivně podílejí na utváření umělecké scény Chorvatska a světa, jako jsou  Z. Vehabović, D. Rogina, M. Zeman, S. Macolić, G. Kovačić Macolić, Z. Kopljar nebo A. Kos. Každé dílo samo o sobě vypovídá o kontinuitě, duchu doby a zralosti našich umělců, kteří kvalitou a stylem soupeří se svými uznávanými evropskými kolegy," upřesňuje Miran Bojanić Morandini, ředitel Městského muzea ve Varaždinu.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.