Počasí dnes5 °C, zítra4 °C
Úterý 12. listopadu 2024  |  Svátek má Benedikt
Bez reklam

Centrum židovské kultury Štetl spustilo web s mapou Kamenů zmizelých, kterých je v Brně přes tři sta

Centrum židovské kultury Štefl a Židovská obec Brno spustili webové stránky k projektu Kamenů zmizelých. Zpřístupní tak mapu rozsetých kamenů po celém Brně. Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem umisťované do chodníku před domy, kde kdysi žily oběti nacistické totality.

Web byl spuštěn k výročí Křišťálové noci

Spolek Štetl spustil ve spolupráci s Židovskou obcí Brno web projektu pokládání Kamenů zmizelých pro Brno. Byl spuštěn při příležitosti výročí takzvané Křišťálové noci, která se odehrála z 9. na 10. listopadu 1938 a odstartovala tragickou éru protižidovské perzekuce. „Spuštěním webu Kamenů zmizelých v den výročí Křišťálové noci Brno nejen vzdává úctu obětem holocaustu, ale také otevírá možnost propojení současné generace s touto pohnutou historií,“ uvedla v tiskové zprávě Kateřina Höferová, mluvčí Centra židovské kultury Štetl.

Hlavním cílem spuštěného webu je přehledně zpřístupnit informace o obětech holocaustu z řad brněnských židovských obyvatel, kterým je věnováno více než tři sta pamětních kamenů rozesetých po celém městě. Některé z nich připomínají i zavražděné Romy. Na stránkách www.kamenyzmizelychbrno.cz najdou zájemci kompletní mapu brněnských Kamenů zmizelých. Navíc si budou moci vyhledat konkrétní oběti podle jména či místa. Každý z kamenů připomíná poslední adresu, odkud byly osoby za druhé světové války deportovány do koncentračních táborů a kde jejich příběhy skončily.

Projekt je rozšířený po celé Evropě

„Webové stránky vznikly jako odpověď na rostoucí zájem veřejnosti o možnost pokládání či adopci těchto kamenů. Poskytují také návod, jak se zapojit do péče o jednotlivé kameny,“ doplnila Höferová. Obsah webu by se měl navíc postupně rozšiřovat o biografie osob, jejichž jména jsou vyryta na pamětních kamenech.

Při příležitosti spuštění webu v neděli proběhne i doprovodný program. Zájemci se budou moci zúčastnit komentované prohlídky pod vedením badatele Michala Doležela, který při výpravě za vybranými Kameny zmizelých připomene příběhy několika obětí. Následovat bude debata zvaná Generace po holokaustu. Politoložka Irena Kalhousová se zaměří na přenos traumat a nacházení židovské identity v jednotlivých generacích.

Projekt Kameny zmizelých vznikl v roce 1993 pod názvem Stolpersteine. Koncept se postupně rozšířil po celé Evropě, kde připomínají osudy tisíců jednotlivců v ulicích mnoha měst. Stolpersteiny jsou malé čtvercové dlaždice s mosaznou destičkou, na které je uvedeno jméno a další informace o oběti. Aby si člověk mohl jména na dlaždici přečíst, musí se nad kámen sklonit, čímž oběti vzdává úctu.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Centrum židovské kultury Štetl

Štítky Kameny zmizelých, Židovská obec Brno, Centrum židovské kultury Štetl, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Centrum židovské kultury Štetl spustilo web s mapou Kamenů zmizelých, kterých je v Brně přes tři sta  |  Kultura  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.