Britský spisovatel Daniel Cole kdysi chtěl být rockovou hvězdou, místo toho se věnuje psaní detektivních thrillerů. Sen o sále plném fanoušků se mu i přesto splnil, alespoň dnes na veletrhu Kniha Brno, kde patřil k hlavním zahraničním hvězdám. Návštěvníkům vylíčil svou cestu k spisovatelské profesi, která nebyla přímočará. Vedla třeba přes práci záchranáře a psaní neúspěšných scénářů.
Jednou při sledování televize Cole nabyl dojem, že by dokázal vymyslet lepší seriálový příběh. Jako adept televizní scenáristiky se však nejprve setkával s odmítáním. Neuspěl ani s námětem nazvaným Hadrový panák. Zápletka s mrtvolou sešitou z částí několika těl se mu ale natolik zamlouvala, že zkusil scénář proměnit v knihu.
„Vůbec jsem nevěděl, jak se knihy píšou," řekl Cole. Vzor a nápovědu ve stylu a formě prý hledal třeba v knihách o Harrym Potterovi.
Rukopis Hadrového panáka znamenal průlom a okamžitý úspěch. Kniha se dobře prodávala, rychle vznikly i překlady z angličtiny do jiných jazyků, stejně jako televizní seriál, ovšem nikoliv podle prapůvodního scénáře. „Seriál se od knihy hodně liší," řekl Cole, jenž na Hadrového panáka volně navázal knihami Loutkář a Konec hry.
Celá trilogie vyšla i v češtině, stejně jako další knihy stejného žánru Imitátor a Havran. „Moje knihy hodně stojí na dialozích. Snažím se, aby to byly takové filmy v knize," popsal Cole. Chce čtenáře především pobavit a dopřát jim trochu vzrušení a příjemného strachu. I padouchy musíte udělat zajímavé, zdůraznil spisovatel.
Jedenačtyřicetiletý Cole žije v Bournemouthu v jižní Anglii. Jeho knihy vyšly ve 35 zemích. Podle agentury, která autora zastupuje, se po celém světě prodal více než milion výtisků jeho knih.
Nový veletrh Kniha Brno začal v pátek, potrvá do neděle. Pořadatelé pozvali více než 120 autorů z Česka i zahraničí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.