V malé obci Zaječí na Břeclavsku dlouhodobě chátrá kostel a také fara ležící v jeho těsné blízkosti. Na podobě města se v negativním podepsaly historické události, zejména druhá světová válka. Martina Vejrostová Veselá s manželem chtějí památkám vdechnout nový život, a tak se pustili do rozsáhlých oprav.
Zaječí na Břeclavsku se pyšní historicky cenným kostelem a farou, obě památky ale několik desetiletí pouze chátrají. To se rozhodla změnit Martina Vejrostová Veselá, která se s manželem pustila do záchrany obou budov. Čeká je velká oprava pro zajištění statiky a také rekonstrukce střechy. Podobu obce určila zejména druhá světová válka, po ní byli ze Zaječí odsunuti všichni Němci a s nimi tak odešla většina věřících obyvatel obce. Do Zaječí se přistěhovali noví obyvatelé, kteří již ke kostelu neměli vztah.
„Není nám stav fary lhostejný, a proto jsme vzali faru do nájmu a snažíme se ji postupně opravovat a zvelebovat. Na opravy ale není dost prostředků, protože naše farnost je kvůli velmi malému počtu věřících chudá. O historii našeho kostela i fary se snažíme informovat v rámci prohlídek, které pořádáme za účelem záchrany těchto budov,“ uvedla v tiskové zprávě Martina Vejrostová Veselá z farnosti Zaječí.
Do budoucna by nadšení manželé chtěli budovy fary i kostela propojit a celkově místo oživit. Mají připravený projekt, ve kterém se počítá se vznikem komunitního centra, kavárna s galerií i zázemím pro děkana nebo faráře.
„Mou vizí je znovu propojit faru a kostel, aby opět patřily k sobě, jako tomu bývalo před rokem 1948, a to nejen vizuálně, ale i duchovně. V rukou máme vizualizaci plánované velké rekonstrukce a čekáme na vypracování projektové dokumentace, díky které získáme stavební povolení a budeme následně žádat i o dotace. Fara tak bude do budoucna komunitním centrem pro místní, děti, rodiče a seniory,“ informovala Vejrostová Veselá.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.