Počasí dnes20 °C, zítra23 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Ve Veselí nad Moravou stojí nová socha Davida Černého. Místní sepsali petici pro odstranění díla

Vinařství Dog in Dock má ve svém areálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku novou sochu psů od umělce Davida Černého. Sousoší stojí nedaleko přístavu Baťova kanálu a část místních pobouřilo, podle nich znázorňuje soulož. Sepsali petici pro odstranění uměleckého díla, dosud ji podepsalo přes padesát lidí.

Socha tří psů v přístavu

Podle vinařství socha znázorňuje psy při hraní. „Přáním ale bylo, aby Černého dílo opět vzbudilo v lidech emoce,“ řekla Eva Boušková z investiční skupiny Trigema, jíž je Dog in Dock součástí. Skupina spolupracuje s umělcem více než osm let.

„Baví nás, že se nebojí jít proti zažitým konvencím. Jeho umění dává architektuře duši, hravost a prostor pro fantazii i inspiraci ostatním. Spolupráce s Davidem Černým nás naplňuje, protože ani my nejsme klasické vinařství. Přístav Baťova kanálu tvoří s vinařstvím Dog in Dock místo, kde se snoubí vášeň pro víno, umění a jedinečná lokalita. A to je něco, co Veselí nad Moravou postrádalo,“ řekla Boušková. 

Město by mělo být podle ní pyšné, že umělec, uznávaný především v zahraničí, stvořil umělecké dílo právě tam. „Díky tomu má Veselí nad Moravou nyní potenciál stát se celosvětově vyhledávanou turistickou destinací,“ dodala.

Zadáním byl pouze název místa, tedy Dog in Dock, v překladu pes v přístavu. Sousoší vysoké čtyři metry představuje tři psy z ušlechtilé oceli se zrcadlově leštěným povrchem. „Zaujme i díky hravému prvku, kdy z nejrůznějších úhlů pohledu jsou vždy vidět pouze dva psi současně. Dílo má nechávat lidem prostor pro fantazii a vzbuzovat emoce, což jistě plní,“ řekla Boušková.

Lidé sepsali petici

Část obyvatel považuje sochu za nevkusnou. „Tři psi na sobě, o nichž se dá s jistotou říct, že vzájemně souloží. Už tato nevhodnost by stála sama za vypíchnutí, ale ke všemu se sousoší nachází při samotném vjezdu do Veselí směrem od Brna u silnice 1. třídy I/54,“ uvedli autoři petice. „Co si tak asi o nás přijíždějící budou myslet? A co teprve návštěvníci Baťova kanálu, kterých rok co rok přibývá?“ uvedli autoři petice.

Podle investiční skupiny je ve veřejném prostoru mnoho uměleckých děl, která nevyvolávají žádné emoce. „A taková jsou pro společnost zbytečná. Umělecké dílo musí vzbuzovat emoce a iniciovat diskusi. Tím může přinést do veřejného prostoru nové perspektivy a podněty k přemýšlení. Diskuse kolem umění může tak pomoci lidem lépe porozumět sobě samým i světu kolem nich a může vést k hlubšímu kulturnímu povědomí a vzájemnému respektu. Co se týče některých komentářů na sociálních médiích a petice za odstranění sochy, je důležité brát v úvahu rozmanitost názorů a respektovat svobodu projevu,“ doplnila Boušková. Vnímá, že převládají pozitivní názory a samotná skupina je s výsledkem spokojená. Socha přitahuje pozornost a podtrhuje charakter areálu. 

Zástupci města sochu ani petici nechtějí komentovat. Mluvčí radnice Olga Svoják na dotazy novinářů odpověděla, že jde o soukromé dílo na soukromém pozemku.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vinařství Dog in Dock

Štítky výtvarné umění, správa, socha, vinařství, David Černý, Veselí nad Moravou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Radek Nešetřil

Třeba se takto lidé dozvědí, že psi většinou nesouloží... Možná ještě tak slouží, že. A i kdyby, bývá to vidět na živo na každém rohu (u těch psů). "Nesouložit" nejlepší přítel člověka s takovou lehkostí, nemáme tolik psích ras a tolik nadšenejch paniček a páníčků. Ať žije reprodukční splývání gamet! (I u vymírajících Evropanů...)

Středa, 15. května 2024, 08:38Odpovědět

Radek Nešetřil

Třeba se takto lidé dozvědí, že psi většinou nesouloží... Možná ještě tak slouží. ???? A i kdyby, bývá to vidět na živo na každém rohu (u těch psů). "Nesouložit" nejlepší přítel člověka s takovou lehkostí, nemáme tolik psích ras a tolik nadšenejch paniček a páníčků. Ať žije reprodukční splývání gamet! (I u Evropanů...)

Středa, 15. května 2024, 08:33Odpovědět

Em Kresová

Jednoduchá pomoc - ignorovat výrobky tohoto vinařství.....

Středa, 15. května 2024, 00:10Odpovědět

Ve Veselí nad Moravou stojí nová socha Davida Černého. Místní sepsali petici pro odstranění díla  |  Kultura  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.