Počasí dnes26 °C, zítra25 °C
Neděle 23. června 2024  |  Svátek má Zdeňka
Bez reklam

Většina jihomoravských památek letos zvýší vstupné. Zdražení nejvíce pocítí návštěvníci zámku v Lednici

Většina jihomoravských státních hradů a zámků na letošní sezonu zvýší vstupné. Devět památek zvýší vstupné o dvacet korun, dvě památky o čtyřicet korun, zámek v Lednici jako jediný o šedesát korun. V tiskové zprávě o tom informoval Národní památkový ústav, územní památková správa v Kroměříži, pod kterou jižní Morava spadá.

Národní památkový ústav v kraji spravuje třináct památek, vstupné se letos nezvýší pouze na zámku Kunštát na Blanensku. „Zámky Lysice, Uherčice, Valtice, Vranov nad Dyjí, Milotice, Rájec nad Svitavou, hrady Veveří a Pernštejn a villa Stiassni v Brně zvýší vstupné o dvacet korun, Hrad Bítov a zámek Bučovice o čtyřicet korun a zámek Lednice o šedesát korun na celkových tři sta korun za základní okruh,“ uvedla mluvčí správy Dagmar Šnajdarová.

Národní památkový ústav uvedl, že přistupuje po dvou letech ke zvýšení vstupného kvůli zvýšeným nákladům na správu památek i v souvislosti s úsporným opatřeními ministerstva kultury. V průměru se vstupné pro dospělé na všech státních památkách v Česku zvýší o šest procent.

Jihomoravské státní památky v naprosté většině otevřou své brány o velikonočním víkendu, tedy 28. března na Zelený čtvrtek. Výjimkou je zámek v Uherčicích, který otevře až v první květnový den, a zámky ve Valticích a Lednici, které naopak otevřely dříve. Lednický zámek je o víkendech otevřený od února a ten ve Valticích od poloviny března.

Největším lákadlem letošní sezony v kraji bude nově otevřená zámecká zahrada v Lysicích, která se otevírá po dvou letech rozsáhlé rekonstrukce včetně fíkovny s posuvnou střechou. Na zámku v Uherčicích zase otevřou nový návštěvnický okruh v obnovených zámeckých interiérech v prvním patře východního křídla.

Jihomoravské hrady a zámky spravované státem na jihu Moravy v loňském roce navštívilo 902.170 lidí. Návštěvnost tak vzrostla o 11,7 procenta, tedy o 94.405 návštěvníků.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Obec Lednice

Štítky památky, turistika, peníze, Jihomoravský kraj, Lednice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Většina jihomoravských památek letos zvýší vstupné. Zdražení nejvíce pocítí návštěvníci zámku v Lednici  |  Kultura  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.