V brněnském Bronxu bylo odpoledne veselo. Tamější ulice rozzářil masopustní průvod plný masek. Okolím bývalé Káznice se rozléhala cimbálka a dětský smích. Maškary kolemjdoucím nabízely štamprle s alkoholem i drobné pochutiny. Průvod letos poprvé zamířil až do centra města.
Masopustní průvod se do ulic brněnského Bronxu, jak se lidově označuje území okolo Zábrdovic, vrátil již počtvrté. Letos poprvé vyšel mimo zmíněnou oblast a lidé v maskách zamířili do samotného centra jihomoravské metropole.
„Trasu jsme naplánovali od parčíku Pod platany naproti Káznice. Průvod půjde již tradičně z Bratislavské ulice po ulici Cejl, letos jsme ale zamířili také do centra přes Malinovského náměstí, náměstí Svobody a Zelný trh,“ popsala manažerka Káznice Kamila Pírková.
Organizátoři pro návštěvníky připravili vystoupení divadelních a tanečních souborů. Součástí programu bylo také pochování basy a koncert cimbálovky
Lidé v maskách kolemjdoucím nabízeli domácí lihoviny a drobné občerstvení. Na závěr se uskutečnilo také vyhlášením tomboly, kterou maškary prodávaly před začátkem masopustního průvodu i v jeho průběhu.
Průvod již tradičně zahájil starosta městské části Brno-Sever Martin Maleček (Hnutí SOL) a uvedl, že se letos do průvodu v brněnském Bronxu přidalo nejvíce lidí v historii.
Průvod se letos koná počtvrté. Předchozích ročníků se účastnilo okolo tří set lidí. Celá událost vznikla jako součást projektu Káznice žije!, který usiluje o přebudování původní věznice na umělecké centrum.
Původně čtyřkřídlá stavba mezi ulicemi Cejl, Soudní a Bratislavská je v současnosti začleněná do okolní zástavby, v době vzniku ovšem stála v místech, kde končily poslední domy předměstí.
Věznice byla zřízena dvorským dekretem v roce 1770, po skončení druhé světové války v prostorách káznice probíhaly popravy retribučních vězňů. K původním účelům místo používali i komunisté až do roku 1956, věznili zde odpůrce režimu nebo účastníky třetího odboje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.