Po vlně nespokojenosti a strachu, že slibované Janáčkovo kulturní centrum v Brně nikdy nevznikne, se město vytasilo s dalším krokem. Začalo hledat zhotovitele slibovaného kulturního svatostánku. O informaci se Brno podělilo v době, kdy si schválilo úvěr na novou multifunkční halu.
Koncertní sál s jedním z největších jevišť v Evropě, moderním vybavením a varhanami. Představa o Janáčkově kulturním centru se letos na jaře začala rozplývat milovníkům kultury v Brně. Pobouřilo je zpoždění a nejasná komunikace projektu, o kterém se v Brně mluví po desetiletí. Z obav, že vzniká "sál, který neexistuje", založili lidé stejnojmennou iniciativu a sepsali petici.
Uklidnit je nyní přišla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS), která ještě loni tvrdila, že stavba centra bude jedním z nejzásadnějších projektů roku 2023. Podle jejích slov začalo město v červnu hledat zhotovitele stavby. „Pokud se firmy, které se přihlásí do vypsaného výběrového řízení, nebudou odvolávat a jejich cenové nabídky budou odpovídat předpokládané ceně, mohla by smlouva být – teoreticky - podepsána ještě letos," informovala Vaňková.
Do země se v Besední ulici kopne nejpozději za rok. Stavba kulturního centra tak opět nabrala na zpoždění. Stavební povolení získalo Brno již v roce 2020 a tehdy slibovalo, že s pracemi začne do jara 2022. Další zpoždění bylo podle primátorky nutné. „Do projektové dokumentace se nyní ještě musela zapracovat úprava, která zahrnuje odstranění trafostanice a komplexní řešení nově vzniklého předprostoru před Janáčkovým kulturním centrem, například nové schody a propojení na ulici Husovu," řekla Vaňková.
Opozice a příznivci kultury se obávali, že za problémy se stavbou koncertního sálu stojí brněnský sen o multifunkční hale. Ta vyjde město na necelých šest miliard korun. Podle nejnovějších informací se ale počítá s výstavbou obou kulturních míst. Brno si totiž schválilo úvěr 2,2 miliardy korun, který pomůže halu v areálu výstaviště postavit. Například předseda brněnských Pirátů Marek Lahoda mluví o projektu jako o nejrizikovější stavbě století.
Kulturní centrum plánuje Brno už od přelomu tisíciletí. Mezinárodní architektonická soutěž byla vyhlášena roku 2002 a odborná porota tehdy zvolila návrh Atelieru M1 architekti. Do země se ale v centru města poprvé koplo až roku 2015, kdy začala stavba podzemních garáží, které stále nikdo nevyužívá.
Úterý, 20. června 2023, 14:35
Brněnští koaliční zastupitelé 40 hlasy schválili smlouvu městské společnosti Arena Brno s Českou spořitelnou na čerpání úvěru 2,2 miliardy korun pro stavbu multifunkční haly v areálu výstaviště. Za výstavbu haly město zaplatí celkově 5,76 miliardy...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.