Počasí dnes13 °C, zítra13 °C
Pátek 31. března 2023  |  Svátek má Kvido

Na jižní Moravě zahraje příští rok Johnny Depp i němečtí Scorpions

Na jižní Moravě mohou lidé příští rok zajít na koncert herce a hudebníka Johnnyho Deppa, na výstavu o Elišce Rejčce nebo rodinný muzikálový hit Matilda. Kulturní nabídka bude pestrá, hlavně ve srovnání s pandemickými roky 2020 a 2021. Vyplývá to z plánů divadel, muzeí i promotérů. Zúží se však letní hudební program v krajském městě, zastupitelstvo Brna totiž seškrtalo podporu festivalům.

O veškerou podporu města přišel festival TrutnOff, který se v Brně konal třikrát. Navíc je možné, že v pisáreckém festivalovém areálu letos začne přestavba. Pořadatel Martin Věchet nedávno řekl, že má několik nabídek na pořádání jinde v Jihomoravském kraji, ale i v dalších krajích. O polovinu méně peněz dostane hudební festival Pop Messe. Město škrtalo i v dotaci pro Maraton hudby.

Z velkých rockových koncertů se lidé mohou těšit třeba na německé Scorpions, kteří vystoupí 7. června v hale Rondo. Na hudebním festivalu v zámecké zahradě ve Slavkově u Brna vystoupí v červenci britská skupina Deep Purple a americká formace Hollywood Vampires. Jejími členy jsou herec Johnny Depp, kytarista Aerosmith Joe Perry a legendární rocker Alice Cooper. Festival se uskuteční 15. a 16. července a pořadatelé akci poblíž slavkovského bojiště prezentují jako "dvoudenní bitvu rockových císařů".

Moravský podzim i Ondřej Havelka

Na brněnský JazzFest se příští rok vrátí hvězdná kanadská zpěvačka a klavíristka Diana Krallová. Poprvé na přehlídku zavítá smyčcový soubor Kronos Quartet, který oslaví 50 let na scéně. Dalšími osobnostmi 22. ročníku budou kytarista John Scofield, klavírista Tigran Hamasyan a kontrabasista Dave Holland.

Pro Filharmonii Brno bude vrcholem příštího roku turné po Spojených státech, včetně koncertu v Carnegie Hall. Pro domácí publikum připravuje oslavy 150 let Besedního domu a další ročník přehlídky Moravský podzim, která se koná jednou za dva roky. Tentokrát potrvá od 1. do 22. října s podtitulem Angeloi – Zvěstovatelé a se záměrem uskutečnit sondu do "paralelních dějin hudby". "Bude si všímat méně známých stránek tvorby proslulých skladatelů a poukáže na životnost děl autorů pozapomenutých," uvedl dramaturg Vítězslav Mikeš.

Národní divadlo Brno v dubnu uvede Verdiho Falstaffa v režii Ondřeje Havelky, připravuje také večer z choreografií slavného Georga Balanchina. Městské divadlo Brno v české premiéře nasadí rodinný muzikál Matilda. Festival Divadelní svět podrobný program zatím nezveřejnil, ale pořadatelé prozradili, že do Brna pozvali divadelníky ze Štětína v Polsku s představením S*x Education.

Výstava soch

Muzeum města Brna chystá na květen výstavu k 700. výročí založení kláštera cisterciaček na Starém Brně královnou vdovou Eliškou Rejčkou, uvedla mluvčí muzea Barbora Kachlířová. V létě muzeum otevře také "dvojvýstavu" nestora československé fotografie Miloše Budíka, která se uskuteční ve vile Tugendhat a na hradě Špilberku.

V Domě umění bude hlavní událostí příštího roku výstava sochařky Evy Kmentové, potrvá od srpna do listopadu. „Vystavena budou autorčina stěžejní díla a její tvorba bude dána do kontextu se soudobými světovými sochařkami," uvedla mluvčí Domu umění Anna Kvášová.

Moravská galerie připravuje vlastní výstavní projekt pro milánské Triennale. Pro brněnské návštěvníky chystá výstavy z díla architektonického a designérského dua Romana Vrtišky s Vladimírem Žákem a retrospektivu Pavla Büchlera, českého konceptuálního umělce, který od počátku 80. let působí v Británii. V listopadu se uskuteční oslavy 150 let brněnského Uměleckoprůmyslového muzea.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hollywood Vampires

Štítky ČR, kultura, 2023, Jihomoravský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.