Sklady obchodního centra Dornych, někdejšího brněnského Prioru, se dočasně proměnily ve výstavní prostor. Hostí výstavu rakouského kolektivu Tracing Spaces, různými způsoby mapující evropské dopravní koridory a některá uzlová místa - terminály, překladiště zboží, hotely pro řidiče kamionů, neformální tržiště, ale také uprchlické vesničky. Výstava potrvá do 22. ledna.
Prior za brněnským železničním nádražím vznikl v období normalizace a je významnou ukázkou brutalistní architektury. Čeká jej však demolice, možná už příští rok. Soukromý investor, společnost Crestyl, plánuje na místě Prioru několik nových budov a parčík.
Výstava "Zastavit a jet. Uzly transformace a přechodu" otevírá sérii akcí, které budovu ještě před plánovanou demolicí oživí. Prostřednictvím "případových studií" se zaměřuje specificky na Vídeň, Tallin v Estonsku, oblast bulharsko-turecké hranice a jejich vzájemné spojení prostřednictvím koridorů.
Výstavu tvoří velkoplošné diagramy, mapy cest, sítí a "urbánních souostroví" podél mezinárodních tras, které výzkumný tým projel v dodávce. V Prioru návštěvníci zhlédnou také předměty, které si tvůrci výstavy přivezli ze svých výzkumných cest „terénem“. Součástí jsou i videa dalších umělců s dopravní, ale také uprchlickou tematikou.
Kolektiv Tracing Spaces založili v roce 2012 vídeňští historici, architekti, umělci a kurátoři Michael Hieslmair a Michael Zinganel ve Vídni. Jako nezávislá interdisciplinární výzkumná platforma vytváří výstavy, publikace a další výstupy na téma měst, mobility, cestovního ruchu a migrace, stejně jako projekty založené na uměleckém výzkumu. Od léta 2015 provozují prostor na vídeňském Severozápadním nádraží.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.