pátek 20. května 2022 Zbyšek

Národní divadlo Brno uvádí největší projekt sezony, baletní večer BEETHOVEN!

Beethoven je unikátní spojení tance, hudby a operního zpěvu v režii a choreografii Mária Radačovského. Baletní večer se po ročním odkladu dočká své premiéry již 13. listopadu v Janáčkově divadle. Původní balet má ambice oslovit kromě baletního publika také milovníky opery i Beethovenových orchestrálních a komorních hudebních děl. 

Ctím Beethovenovo dílo i jeho nelehký, přesto obdivuhodný život. Beethoven je svoboda a zároveň i boj. Neskutečný zápas o každou notu, pokus o dokonalost,“ říká o skladateli autor večera, choreograf a režisér Mário Radačovský, který k poctě Beethovena tvořil již v roce 2011 v USA. Pro návrat k tvorbě inspirované hudebním velikánem se rozhodl u příležitosti 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Premiéra byla přesunuta přesně o rok a diváci se jí dočkají již 13. listopadu v Janáčkově divadle. 

Důvodem uvedení původního díla není pouze inspirace velkým výročím, ale především umělecká přitažlivost velké a mimořádné Beethovenovy osobnosti, jeho nelehkého života i geniálního díla. Beethoven prakticky již od mládí zažíval těžké zkoušky osudu. Byl drcen despotickým otcem a následnými zdravotními potížemi ústícími v naprostou hluchotu. Pro jiného skladatele hudby zdánlivý konec, ne tak pro Beethovena. Jeho tvorba, jejíž zrod si přes totální zdravotní handicap umíme jen stěží představit, má nesmírnou hloubku a ideovou hodnotu. Použitá hudba baletu vychází z jeho symfonií, kde osobité místo zaujímá 9. symfonie se Schillerovou Ódou na radost. K ideálům této básně nejsme totiž o nic blíže než v době zrodu této symfonie symfonií.

Stejně jako Beethoven boural zažité přístupy, rozhodl se i Mário Radačovský pro nezvyklé výtvarné řešení. To se týká především netradičního uspořádání jeviště, kde budou přítomna všechna tři umělecká tělesa, a kde balet bude blíže divákům tančit na proscéniu a přední části jeviště. Večer Beethoven bude výjimečným i skrz živé vystoupení klavírního virtuosa, Jiřího Hrubého. 

V titulních rolích se představí sólisté Baletu NdB Martin Svobodník, Ilya Mironov a Petr Hos. V pěveckých sólech se postupně představí operní pěvkyně Jana Šrejma Kačírková, Daniela Straková-Šedrlová, Václava Krejčí Housková, Jana Hrochová a pěvci Aleš Briscein j. h., Richard Samek j. h., David Nykl a Jiří Sulženko. Autorem výtvarné koncepce scénografie je ve spolupráci s choreografem uznávaný brněnský výtvarník Jaroslav Milfajt. Kostýmy navrhla Ludmila Várossová, která stejně jako scénograf spolupracuje s Baletem NdB již poněkolikáté.

Beethoven, vytrvalý génius, kterého neodradily životní útrapy, ani hluchota. Premiéra již 13. listopadu v Janáčkově divadle. 

Reprízy 14. / 16. / 20. / 21. listopadu v Janáčkově divadle.
Více informací a vstupenky najdete zde.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva

Štítky Národní divadlo, Brno, Balet, Beethoven

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.