Zmodernizovaná výstava Moravského zemského muzea o zaniklém životě přiblíží návštěvníkům pestrost a význam moravských nalezišť a zkamenělin. Expozice v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu je nově obohacena o výstavu prvohorních trilobitů či interaktivní dotykovou obrazovku s informacemi o hlavních nalezištích zkamenělin na Moravě.
Expozice z devatesátých let prošla v průběhu času řadou úprav. Výstava měla původně za cíl představit vývoj života na Zemi převážně na základě paleontologických nálezů z oblasti Moravy. Tento koncept zůstal během let zachován, expozice byla však obohacena o nové prvky. „Pozornost jsme věnovali zejména vystavovaným exemplářům, jejichž počet byl zdvojnásoben a více než dvě třetiny představují exponáty zcela nové,“ vysvětlila Růžena Gregorová, vedoucí Geologicko-paleontologického oddělení Moravského zemského muzea.
Další z novinek potěší zejména milovníky trilobitů. Ti sice vyhynuli před zhruba 250 miliony let, to však nebrání tomu, aby se stali novou součástí výstavy. „Přidali jsme řadu moravských exemplářů trilobitů a byly zde rovněž uplatněny detailní otisky rostlin a živočichů nalezené při těžbě pokrývačských břidlic v oblasti Nízkého Jeseníku v devatenáctém století,“ pokračovala ve výčtu novinek kurátorka Gabriela Calábková.
V posledním výstavním sále věnovaném druhohorám a třetihorám také došlo ke kompletní výměně exponátů. „Třetihory byly doplněny o dlouholeté sběry paleogenních hlubinných ryb a žraloků, jejichž vynikající zachování umožnuje návštěvníkům spatřit například i světelné orgány představující nejstarší doklady bioluminiscence,“ dodala Gregorová.
Výstava prošla také technickou proměnou. Byla obohacena o interaktivní dotykovou obrazovku se základními informacemi o důležitých nalezištích zkamenělin na Moravě. Mimo interaktivní obrazovky je k vidění také velké množství historických a současných snímků lokalit a nejvýznamnějších fosilií.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.