čtvrtek 23. září 2021 Berta

V Moravském Krumlově začala výstava Slovanské epopeje

Na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku po deseti letech znovu visí plátna secesního mistra Alfonse Muchy. Dvacet velkoformátových maleb nazvaných Slovanská epopej je možné vidět již od dnešního dne ve zrekonstruovaných sálech. Vstupné stojí 250 korun a lepší je si lístek rezervovat přes internet, k prodeji je i na místě.

Malby českého malíře, který v malbách interpretoval slovanské dějiny, dorazily do jihomoravského města před více než měsícem ve speciálních klimatizovaných boxech a kamionech. Plátna se instalovala do zrekonstruovaných prostor zámku. Tamější Rytířský sál podstoupil v poslední době výrazné stavební a technické úpravy. Například bylo nutné, aby ve výstavní místnosti panovala stálá teplota a vlhkost. Celkem se vyšplhaly výdaje na rekonstrukci památkově chráněné budovy na více než 60 milionů korun. 

Věřím, že výstava přitáhne nejen návštěvníky z České republiky, ale i milovníky secese z celé Evropy,“ sdělil před zahájením výstavy starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP09), který je zároveň i senátorem.

Plátno zapůjčila Krumlovu na pět let Praha, kam se malby stěhovaly z jihomoravského města v roce 2011. Odjezd tehdy provázely kontroverze. Nyní se zdá, že staré spory jsou minulostí. Třetina uvedl, že veškerá jednání byla korektní, což zmínila i pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě) a ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková. Po skončení výstavy v Krumlově se plátna na pětadvacet let vystaví v budově Savarinu na Václavském náměstí.

Vzhledem k opatřením proti covidu je nutné omezit počet návštěvníků. Proto organizátoři zájemcům radí, aby si včas rezervovali vstupenky přes internet. Lístek vyjde na 250 korun pro dospělého návštěvníka.

Ohodnoť článek

Foto Barbora Drozdová

Štítky Výstava, Moravský Krumlov, Slovanská Epopej, Mucha, Umění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.