čtvrtek 23. září 2021 Berta

Nová expozice láká na kostru jeskynního medvěda i Burianovy ilustrace

V blanenské galerii se zítra návštěvníkům otevírá nové expozice, která kombinuje tvorbu současných umělců s archeologickými artefakty. Výstava Člověk v jeskyni vychází z tradice kabinetů kuriozit a láká na kostru jeskynního medvěda.

Ústředním motivem nové výstavy jsou geologické fenomény, jako například skály, jeskyně či propasti a jejich role v lidské historii. Pravěké jeskyně sloužily jako přístřeší, poté se staly součástí prvních uměleckých tvoreb. „Těšit se můžete na ilustrace k Lovcům mamutů vytvořené legendárním Zdeňkem Burianem, na nedávno nalezené pozůstatky prvního archeologického muzea, které ve Sloupu v Moravském krasu na počátku 20. století provozoval badatel Jan Knies, ale také na autentický televizní přijímač nestora archeologie a speleologie Karla Absolona,“ prozradili kurátoři Milan Mikuláštík a Jana Písaříková.

Vůbec poprvé dojde k veřejnému vystavení plakátů z pozůstalosti známého badatele Karla Absolona, které měly sloužit jako podklad pro propagaci turismu v Moravském Krasu. „Výstava je tak mimo jiné exkurzem do vizuální historie turistického ruchu a trávení volného času v lokalitě Moravský kras,“ dodala Písaříková. Absolon po sobě zanechal také kresby a ilustrace s motivy krasu a jeskyní pro knihu, které se ke konci svého dlouhého života věnoval. Ačkoli chystané dílo nikdy nevyšlo, na výstavě je k nahlédnutí aspoň zlomek z této sbírky. 

Výstava láká také na velkou kostru jeskynního medvěda zapůjčenou z Moravského zemského muzea i olejomalby, fotografie a prostorové instalace. Návštěvníci si prohlédnou obrazy skal malíře Adama Kašpara i plátna s motivy jeskyní Veroniky Holcové. Vernisáž výstavy se odehraje zítra v sedmnáct hodin v Galerii města Blanska. 

Ohodnoť článek

Foto Archiv města Blansko

Štítky expozice, výstava, blansko, jeskyně, absolon, moravský kras

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.