pátek 26. února 2021 Dorota

K nedožitým sedmdesátinám věnuje muzeum herečce Brettschneiderové výstavu

Sedmdesáté narozeniny by letos oslavila talentovaná herečka, režisérka a pedagožka Nika Brettschneiderová, kterou diváci znají z prken Divadla Husa na provázku, Hadivadla nebo z filmu Ještě větší blbec. než jsme doufali či seriálu Rédl. Moravské zemské muzeum (MZM) připomene výročí výstavou Vzpomínka na Niku Brettschneiderovou.

Od narození slavné herečky a brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) uplynulo včera sedmdesát let. Za svou divadelní kariéru se věnovala experimentálnímu pohybovému herectví, ale také režii, pedagogické činnosti nebo divadelnímu manažerství. Od října 2021 pak bude v Dietrichsteinském paláci chystá MZM této významné osobnosti výstavu s názvem Vzpomínka na Niku Brettschneiderovou.

Kvůli protestu proti uvěznění uvěznění hudebníků skupiny The Plastic People of the Universe nemohla vystupovat. Následně společně s manželem Ludvíkem Kavínem podepsali i Chartu 77 a kvůli politickému tlaku oba v roce 1977 emigrovali z Československa. Nový našli ve Vídni, kde založili nezávislou divadelní skupinu Theater Brett. 

Tato scéna se brzy stala neoficiálním centrem české kulturní emigrace. Inscenační styl Theater Brett byl blízký ‚chudému divadlu‘ s užitím metaforičnosti, expresivního pohybu, pantomimy, klaunerie či masek,“ objasnil vedoucí Oddělení dějin divadla MZM Jaroslav Blecha. Po listopadu 1989 začalo divadlo soustavně spolupracovat s umělci ze zemí bývalého Východního bloku, především z České republiky.

Život zasvětila divadlu

Nika Brettschneiderová přednášela od roku 1990 na divadelní fakultě JAMU, kde později v roce 1997 habilitovala a stala se vedoucí ateliéru herecké výchovy. Obdržela Zlatou medaili JAMU a v roce 2007 ji prezident jmenoval profesorkou dramatických umění. Po její smrti došlo v roce 2019 k dohodě mezi Ludvíkem Kavínem a zemským muzeem o převzetí obsáhlého archivu divadla. „Tvorba Theater Brett svým dílem a svými kořeny patří též do historie českého divadla. Odvíjela se od impulsů situace a stavu československé společnosti v normalizační době, což se zrcadlí zejména v nesmlouvavé dramaturgii tohoto divadla,“ doplnil Blecha.

Ohodnoť článek

Autoři

Štítky NIkka Brettscheiderová, divadlo, výstava, Janáčkova akademie múzických umění, Moravské zemské muzeum

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.