Přes léto našli archeologové na Římském náměstí v Brně hotový poklad. Po prozkoumání starých odpadních jam a jímek nalezli vzácnou keramiku, skleněné okenní výplně a překrásný keramický kachel s pelikánem.
Přes léto měli archeologové v Brně hotové žně. Na Římském náměstí a na dnešní ulici Orlí našli pod novověkým sklepem odpadní objekty z 13. až 14. století, ve kterých se sice nacházely starobylé předměty, ale nijak průzkumníky neuchvátily. Naopak jímka z 18. století odkryla spousty keramických, ale i skleněných a fajánsových výrobků.
Zajímavá byla i jímka z patnáctého století. Tam archeologové našli na tři desítky celých nádob a několik dalších beden střepového materiálu. Co ale archeology potěšilo nejvíce, byl například zachovalý kachel s náboženským motivem pelikána, který krmí mláďata krví z vlastní hrudi. Má symbolizovat Spasitele, který svou obětí přináší lidem nový život.
Tento motiv už vědci odhalili dříve většinou v kruhových medailonech v neglazovaném provedení. Pelikán z Římského náměstí zaujímá celý prostor čelní vyhřívací stěny a ve spojení s glazurou ho vědci považují za velmi luxusní kousek. Dříve byl nejspíš součástí honosných kamen, které nejspíš patřily movitější brněnské rodině.
Archeologům padlo do oka také hned několik pohárů zdobených radélkem, poháry s diamantovou a kolkovanou výzdobou nebo trojboký pohár, který v Brně objevili vůbec poprvé. Trojboké poháry totiž bývají spojovány s horníky, kteří se nacházeli spíše okolo Jihlavy nebo Kutné Hory. V zásypu jímky pak archeologové objevili i obrovské množství skleněných výrobků včetně okenních terčíků.
Průzkumníkům se podařilo objevit také pozůstatky několika staveb ze 13. století s kamennými nebo hliněnými pecemi. Někdy okolo 14. století zde byla vybudována také pec na pálení vápna. Zkoumaný prostor možná dříve sloužil jako veřejné prostranství, jak naznačují výrazné komunikační štětové vrstvy a kamenné dlažby zachycené na téměř celé ploše výzkumu. Vědce zaujalo i topeniště pravděpodobně potravinářské pece z 1. poloviny 15. století. Pozdně středověká a novověká archeologická naleziště byla z velké části odstraněna při výstavbě zadního traktu domu Orlí 14. Na jeho dvorku pak byly zachovány tři fáze kanalizačního systému. Po zabezpečení jámy bude v omezené formě výzkum pokračovat ještě dál.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.