pátek 16. dubna 2021 Irena

Brněnské kavárny vystavují v oknech obrazy z festivalu KOMA, aukce pomůže dětem ve vzdělávání

I přes vládní opatření proti koronaviru se i letos povedlo zorganizovat tradiční komiksový festival KOMA. Návštěvníci si mohli užít nejen výstavu komiksů na téma TABU, ale i živé malování obrazů na stejné motivy. Vzniklá díla teď dokonce budou k vidění nejen na internetu, ale i v ulicích. Brněnské kavárny totiž všechna hotová plátna vystavují ve svých oknech. Až do neděle mohou lidé přihazovat v benefiční aukci, některý z obrazů si pořídit domů a přispět tak na dobrou věc.

Stejně jako každý rok, i letos proběhl už tradičně festival komiksu a ilustrace KOMA. Tento rok ale událost zkomplikovala opatření proti pandemii koronaviru a festival se nesl ve víceméně komorním duchu bez koncertů a worshopů, i přes to ale organizátory akce nezastavil ani sobotní déšť.

Saki Matsumoto v Panksy - Liščí svatba je ztvárněním japonské mytologické událostiLiščí svatba z benefičního malování festivalu KOMA roku 2020 je ztvárněním japonské mytologické události​

Od uplynulých ročníků se změnilo také konání festivalu; prostory Malé Ameriky, kam se komiksoví a umělečtí nadšenci sbíhali dříve, vystřídala budova i vnitroblok Káznice na Cejlu. Díky novým prostorám přibyla také  možnost zažít komentovanou prohlídku bývalé věznice pro politické vězně. Veselejší povídání pak měli účastníci možnost poslechnout i s názornými ukázkami při prezentaci výstavy komiksů na téma TABU od samotných autorů. 

Obraz Sonislavy Popové najdete v Punkt café. 

Umění z KOMA pomáhá i v roce 2020

Na stejný motiv jako každoročně přímo na festivalu vznikaly také obrazy výtvarníků a ilustrátorů nejen z Brna, ale i z Prahy a ze zahraničí. Kvůli složité situaci sice někteří z nich pracovali distančně ze svých ateliérů a domovů, to však nijak neovlivnilo výsledky této benefiční akce. 

Marek Rubec vystavuje v kavárně Šestá větev.

Obrazy, které na téma TABU vznikly, teď mají možnost pomoci těm, kteří neměli štěstí v životě ani před pandemií. I letos si totiž vzniklá díla mohou lidé vydražit na benefiční internetové aukci. V minulých letech bylo možné jednotlivé obrazi vidět naživo v palačinkárně Panksy, která komiksový festival pořádá. Ani v roce 2020 ale potenciální kupci o prohlídku děl nepřijdou. 

Alžběta Kotvanová vystaví v café Mezzanine TABU jako tajemství, zatajování a společenskou mlhu.

Galerie přímo na ulicích

Ve spolupráci s brněnskými kavárnami vznikla živá veřejná galerie, kterou můžou Brňáci díky návodu a speciální mapě vidět po celém městě. Každý z obrazů získal své výstavní místo v okně některého z místních podniků. Až do neděle 15. listopadu si tak při okýnkovém prodeji mohou lidé prohlédnout, co si umělci představují pod pojmem TABU, a v případě, že se jim některý obraz zalíbí, si mohou dané dílo zkusit vydražit. Až do nedělní 21. hodiny tak mohou lidé přihazovat na facebookové události přímo pod svého favorita. Do akce se zapojily kavárny Panksy, Vanda, Mezzanine Café, Cukrářství Martinák - Alfa pasáž, Café Pilát, Café Atlas, ŠESTÁ VĚTEV, 4pokoje, Punkt., Limbo, Café Steiner a Čajovna za zrcadlem.

Rajskou zahadu plnou sexuálních TABU od Veroniky Šikulové najdete ve 4Pokojích.

Téma TABU je velmi rozmanité a všichni autoři si s tématem pohráli sve svém vlastním stylu. Nechybí lechtivé výjevy, veselé motivy, známé osobnosti ani vážná témata. Informace o každém kreslíři si můžete přečíst přímo u jednotlivých děl na facebookové události

TABU od Michaely Roudnické je možné si prohlédnout v Limbu. 

Výtvarníci pomohou dětem vzdělávat se

Každý rok putují peníze z aukce na jinou dobročinnou věc. Loni například umělci podpořili dětský domov Dagmar, v předešlém roce zase výtěžek pomohl díky arteterapiím dětem s postižením a psychickými nemocemi. Letos umění pomůže organizaci IQ ROMA servis, která podporuje nadané romské děti ze sociálně slabšího prostředí a pomáhá jim studovat a připravovat se na budoucí kariéru. V roce organizace 2017 dokonce získala ocenění za druhou nejlepší neziskovou organizaci v ČR, díky vzdělávacímu programu GENDALOS tak spousta jejich studentů mohla dokončit vzdělání a rozvíjet svůj talent. 

V okně kavárny Atlas zahlédneme první setkání dětí se sexualitou od SamWay.

Umění pomáhá dvakrát

Krom toho, že vydražené obrazy pomohou dětem ve vzdělávání, organizátoři chtějí pomoci také kavárnám v době koronaviru. Veřejná okenní galerie a obrazy vystavené do ulice by mohly přilákat pohledy kolemjdoucích, kteří se následně třeba i zastaví pro horký nápoj, polévku nebo dezert do prodejních okýnek. Ta jsou momentálně téměř jediným možným příjmem kaváren a podniků v době vládních opatření. Zastavte se i vy podívat se na obrazy z festivalu a podpořte tak své lokální podniky,

říšní světlonoši od MONY na vás zamrkají v Cafe Steiner. 

Alien in Bohemia v Čajovně Za zrcadlem.

Klára Sedlo u Vandy (sirupy a marmelády) na Lidické 9​.

Lumírovy Privilegované děti v bistru café Pilát.

Graffiti od Tadeáše Plcha v Cukrářství Martinák v Alfa pasáži.

Ohodnoť článek

Foto KOMA, Radek Mauer

Štítky KOMA, festival, dražba, aukce, výstava, obraz, umění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.